Dětské přezůvky, to je velké téma. Alespoň pro mě… Začalo výběrem prvních capáčků a s nástupem do školky také výběrem bačkůrek. Starší dcera navštěvuje jak lesní školku, tak školku „klasickou“ státní. Do lesní školky přezutí řešit nijak významně nemusím – jsou hlavně venku a dovnitř jsem přezutí vyřešila botami typu Crocs (mají dobrý tvar špičky, ale to je asi tak všechno 🙂 – bota je to jinak neohebná a poměrně tvrdá, ale na ten krátký čas, který v přezuvkách stráví, nevidím smysl kupovat drahé bačkory). V klasické školce je situace opačná – zde je na výběr přezutí potřeba brát větší zřetel, protože v bačkůrkách děti tráví velkou část dne.

Pojďme se tedy tématem výběru dětských bačkůrek trochu „projít“…

Jaké přezůvky do školky nabízí klasické obchody?

Když nahlédneme do jakéhokoliv obchodu s dětskou obuví do oddělení přezůvek zjistíme, že nabídka bačkůrek je dost „monotónní“ – všude narazíme na klasickou českou bačkoru s nevhodným kulatým tvarem špičky (málo místa pro prsty – viz fotka), mírným podpatkem pod patou a poměrně tvrdou podrážkou, která ve školce při hře na zemi nožkám spíš překáží.

Já osobně si představuji zdravotní nezávadnost dětských přezůvek trochu jinak, takže mi nezbylo než začít „lovit v jiných vodách“. V některých mateřských školkách projdou jako přezůvky třeba i kožené capáčky. V jiných jsou však na požadavky týkající se dětských přezůvek mnohdy přísnější. Jak tedy skloubit dohromady více faktorů – aby se boty líbily dětským nožkám i paním učitelkám a zároveň splňovaly potřebná kritéria? Tomu bych se ráda věnovala v tomto článku…

JAKÉ BAČKŮRKY TEDY HLEDAT?

Nejprve je potřeba si odpovědět na otázku, na jakou nohu boty sháníme? Jak nohu správně změřit se dočtete v tomto článku. Zajímá nás také šířka nohy (hlavně v prstové části), výška nártu  a šířka paty. Všechny tyto parametry bychom měli při výběru bačkůrek zohlednit.

Důležité je také odpovědět si na otázku,  z jakého materiálu přezůvky chceme (kožené, látkové). Žádoucí v každém případě je, aby byly bačkůrky do školky vzdušné a nepotila se v nich noha.

Na českém trhu je v současnosti v nabídce pár barefoot alternativ ke klasickým bačkůrkám, dále některé druhy podrážkou podlepených capáčků nebo je možné nechat si bačkory ušít na míru (je více možností, více si o nich řekneme dále).

Ty přezůvky, které mi už prošly rukama (a dceři nohama), se pokusím přiblížit více zblízka.

Další tipy na bačkůrky, které ale většinou nemám vyzkoušené osobně, najdete na konci tohoto článku.

• PATHIK BAČKŮRKY

Jedná se o bačkůrky vzhledově velmi podobné klasickým bačkorám, ale s lepším tvarem špičky, ohebnější podrážkou a bez podpatku. Mají lehce zpevněný opatek (jde z boty případně odpárat), dají se hezky utáhnout i na drobnější kotník a nižší nárt. Šířkou jsou vhodné spíš na úzkou a normální nohu. Zapínání je na suchý zip, dcera se je rychle naučila bez problémů vyzouvat a nazouvat. Dělají se ve velikosti 25-30, v nabídce jsou 4 barevná provedení. Látka se může při intenzivnějším nošení (zejména hře na koberci) prošoupat na svršku boty (viděla jsem jen na fotce, dceři se zatím nestalo). Cenově vychází na 650 Kč.

• BEDA BAREFOOT BAČKŮRKY

Poměrně nově se na trhu objevily bačkůrky značky Beda, splňující barefoot parametry (jen upozorňuji, že pod touto značkou najdete i klasické bačkůrky, o kterých jsem psala v úvodu). Dělají se ve dvou provedeních – zapínání na suchý zip (o těch píšu) nebo nazouvací s gumičkou. Dají se koupit ve velikostech 25-35 ve více barevných provedeních. Boty jsou ohebné příčně i podélně, podrážka je trochu silnější ve srovnání s bačkory Pathik a Joliška a má výraznější vzorek. Zapomněla jsem boty zvážit, ale jsou lehké a váha je myslím odhadem srovnatelná s Pathik bačkory. Cena bačkor je 640 Kč.

 

Srovnání bačkor Pathik versus Beda

Ve srovnání s Pathik mají Beda trochu více prostoru pro prsty a velkorysejší prostor pro správné postavení palce, jsou proto vhodnější i na širší nožky. Pathik bačkory se dají lépe utáhnout i na drobnější kotník, Beda mají delší pásek na utažení a řekla bych že jsou méně utáhnout na kotník než Pathik… Beda jsou trochu užší v patě než bačkůrky Pathik, tedy trochu vhodnější pro drobnější paty. Opatek je lehce vyztužený u obou, není však nijak tuhý a neomezuje nohu při hraní dítěte na zemi. Beda mají výraznější vzorek na podrážce než Pathik,  ale nevím o tom, že by v některých z nich dcera uklouzla…Cenově jsou obě značky srovnatelné.

 

Pozn.: Pathik vpravo – má na fotce vyjmutou vnitřní stélku

• JOLIŠKA BAČKŮRKY

Po přezůvkách této značky jsem už pokukovala delší dobu. Jedná se o bačkůrky šité na zakázku (podle konkrétních rozměrů nohou dítěte). Pro velký zájem je čekací doba delší a je potřeba hlídat, kdy jsou přijímány nové objednávky (objednávala jsem přes FB skupinu Joliška). Na výběr je z mnoha vzorů (dle aktuální nabídky) – Nolu jednoznačně zaujal vzor s kočkami :). Také materiál je možné si vybrat – v nabídce je jemný manšestr, odolnější manšestr, bavlněné plátno a džínovina. Cena začíná na 430 Kč (větší velikosti mají menší příplatek). S prodejkyní je výborná komunikace, dá se domluvit na ušití bačkor individuálně podle vašich představ, např. úprava s větracími prostřihy pro více se potící nožky.

Objednávka bačkůrek vypadala takto:  🙂

Ušité bačkůrky pak takto:

Bačkory jsou velmi lehké (jedna bota váží 52 g), ohebné všemi směry a mají velmi dobrý tvar špičky a tím pádem dostatečný prostor pro prsty. Dobře drží na kotníku a v oblasti paty.

SROVNÁNÍ TVARU PODRÁŽKY: vlevo Joliška, vpravo klasická bačkora

POZNÁMKA

Když přezůvky dorazily, přeměřila jsem jejich rozměry měřidlem Plus 12 a naměřila délku 18,5 cm (to se shodovalo s objednávkou). Protože se mi ale od oka zdály bačkory nějak větší, přeměřila jsem je uvnitř špejlí – a vyšlo 19 cm. Při bližším prozkoumání bot jsem si všimla, že v místě konečků prstů je svršek látky méně „vypouklý“ (viz foto níže – žlutý kroužek nahoře). Proto se zobáček měřidla Plus 12 nedostal až na konec boty a ukazoval 0,5 cm rozdíl s měřením špejlí. Konzultovala jsem tuto skutečnost s autorkou bot a bylo mi řečeno, že špička povolí. Po 2 týdnech používání bačkor jsem zkusila znovu boty přeměřit měřidlem Plus 12 a můžu potvrdit, že špička skutečně povolila (viz fotka – žlutý kroužek dole) a i měřidlem už uvnitř naměřím 19 cm (viz fotka). I když má dcera trošku větší nadměrek, než jsem předpokládala, chodí v bačkorách velmi dobře.

Srovnání přezůvek Joliška versus Pathik

Pozn.: boty Joliška jsou na fotce o číslo větší než Pathik

Joliška bačkory mají širší „lem“ kolem celého obvodu boty než Pathik (viz foto – označeno zeleně), při chůzi ani hře na zemi to ale ničemu nevadí.

Srovnání utažení kolem kotníku pomocí ruličky

• DECATHLON CVIČKY BABYLIGHT

Velmi povedené ultralehké přezůvky, měkké jako „žvýkačka“, dobře padnoucí i na drobnější patu a kotník. Mají bohužel jednu nevýhodu, že se jedná o boty bez podrážky, takže nejsou vodoodpudivé. Proto nejsou vítány ve všech školkách kvůli potenciálnímu promočení v umývárně. Tam, kde ve školce projdou, jsou podle mého názoru adekvátním řešením přezůvek, neomezující nohu při časté hře na zemi. Materiál je síťovina, která dobře dýchá (noha se v nich nepotí). Spodní strana bot je opatřena protiskluznými „útvary“ na 3 zatěžovaných místech. Dělají se v růžové a modré variantě, prodejní cena je 389 Kč. Dcera v nich chodila i jako začínající chodec velmi dobře, jen venku bohužel často na zahradě promokly nebo se zašpinila podrážka od hlíny a musely často do pračky :).

Na stránkách Decathlonu je najdete >> ZDE   <<.

Důležité upozornění u těchto bot zdaleka nevěřte uvedenému číslování! Boty jsou ve skutečnosti menší a je vhodné kupovat boty zhruba o 1 – 2 čísla větší (ideálně je potřeba ty první vyzkoušet a nekupovat přes internet). Dělají se ve velikosti 20 – 30.

Poznámka

Decathlon nabízí ještě podobné cvičky – model Ultralight. Oproti cvičkám Babylight mají „lákavou“ nepromokavou podrážku, takže jsem neodolala a chtěla je vyzkoušet. Bohužel se nedají s Babylight moc srovnat – svrchní materiál je podle mého názoru málo prodyšný (připomíná trochu neopren) a dceři navíc špatně seděly kolem kotníku.

cvičky z Decathlonu Ultralight – obrázek odtud

DALŠÍ VARIANTY PŘEZŮVEK

S následujícími alternativami přezůvek do školky nemám zatím osobní zkušenost. Některé se ale v budoucnu určitě chystám vyzkoušet.

PŘEZŮVKY ŠITÉ NA MÍRU

Existuje více možností nechat si papučky nechat ušít na míru. Výhodou tohoto výběru je skutečnost, že výrobce zohledňuje při šití specifika konkrétní nohy vašeho dítěte (např. výšku nártu nebo šířku nohy). Šije např. Joliška, Leliky, Rachell, Janoška, boty KaČer, PaFü nebo Darina Atelier Dareen a další níže v textu (všechny se dají nechat ušít s nepromokavou podrážkou).

• značka PaFü

Dětské capáčky/bačkůrky šité na míru. Cena se odvíjí od velikosti boty, zvoleného materiálu (kůže, plátno), podrážky (pěnová nebo vibramová) či dalších individuálních úprav na přání (např. ozdoby, našití obrázku), orientačně cena začíná na 450 Kč (aktuální ceník najdete v souborech na FB). Objednávky na FB ve skupině PaFü handmade nebo na Fleru. Čekací doba ušití se liší podle ročního období a aktuálního stavu, je potřeba výrobci napsat a domluvit se.

• Boty KaČer

Ručně šité přezůvky designem velmi podobné klasickým bačkůrkám, ale splňující barefoot zásady. Jsou šité z prodyšných materiálů, jako je plátno a manžestr, podlepené tenkou, 1,8mm nebo 3mm podrážkou. Cena bačkor do vel. 33 je 500 Kč,  vel. 33-37 za 550 Kč, větší než 37 stojí 600 Kč. Objednávky přes FB skupinu Boty KaČer.

boty KaČer

• značka RACHELL

Pod touto značkou najdete koženou obuv nejen pro děti, ale i pro dospělé. S botami od Rachell mám osobní zkušenost (dcera měla balerínky a já si je vloni pořídila taky :). Jedná se o kvalitně zpracovanou pohodlnou obuv. Do školky lze použít např. model kožených capáčků podlepených vibramovou podrážkou. Cena začíná v nejmenších velikostech na 500 Kč (bez vibramové podrážky 400 Kč). Více o cenách a jiných modelech obuvi této značky se dočtete na www.rachell.cz

• značka JANOŽKA

Další ručně šité bačkůrky, tentokráte z materiálu rifloviny (dá se ale domluvit i použití jiného materiálu). Nepromokavá podrážka má tloušťku 1,8 mm.  Opět lze individuálně doladit ušití přezůvek dle vašich představ – možné je zapínání na suchý zip, výztuha paty či přišití aplikací (obrázků). Objednávky na FB skupině Janožka. Ceny se pohybují kolem 400 – 500 Kč – podle konkrétního řešení bot.

• značka LUSCHEN

Dětské capáčky/bačkůrky šité na míru (různé velikosti podle objednávky). Na přání je možné podlepení některých capáčků obuvnickou plotnou 1,8 mm. Na šití používá výrobce různé materiály – softshell, manšestr, kůži… Cena se odvíjí od použitého materiálu a zpracování (např. možnost našití kožené špičky) – podlepené podrážkou začínají cca na 200Kč. Objednávky na Fleru (nově pod uživatelským jménem drahs).

• značka LELIKY

Ručně šité kožené boty pro děti i pro dospělé. Opět se dají objednat bačkůrky podlepené podrážkou. Originální nápadité zpracování, možné jsou různé variace přezůvek. Objednávky přes FB skupinu Kožené capáčky Leliky, cena se pohybuje kolem 500 Kč, složitější sandálky (modré uprostřed) cena 890 Kč. .

 • značka DARINA ATELIER DAREEN

Další výrobce ručně šité kožené obuvi. Zaměřuje se jak na obuv dětskou, tak obuv pro dospělé. Obuv je šitá podle požadavků – zohledňuje specifika konkrétních nožek. Originální krásně zpracované přezůvky, které se dají využít nejen do interiéru, ale i jako letní sandálky na ven. Na výrobu používá výrobce ekologicky činěnou kůži z Německa (proto cena vyšší než u ostatních značek)Kůže je pro větší prodyšnost kombinovaná u přezůvek se síťovinou. Tento model je u výrobce novinkou, cena se prý bude pohybovat kolem 2000 Kč. Opět je možné individuálně domluvit barevný design bot.

Více ohledně šití a objednávání se dočtete na www.atelierdareen.cz nebo na FB ve skupině Darina Atelier Dareen.

 • značka BOSORA

Další ručně šité bačkůrky rodinného šicího teamu, zaměřujícího se na výrobu přezůvek, splňujících barefoot kritéria. Možné objednat bačkory s gumičkou napevno či na suchý zip, ceny od 480 Kč. Objednávky na Fleru nebo na FB >> ZDE <<.

 • značka BARETOPKY

Ručně šité bačkůrky nápaditých vzorů. Je možné volit ze dvou střihů – balerínkový a klasický. Bačkorky nemají vyndávací stélku ani pevný opatek, podlepené jsou béžovou ohebnou podrážkou Crespino o tloušťce 1,8 mm. Cena bačkůrek začíná od 400 Kč. Informace o objednávání na FB stránkách.

Baretopky
 • značka KAKU

Ručně na míru šité látkové bačkory, cena 450 Kč. Objednávky na FB ve skupině KAKU.

Kaku
 • značka JANINKA

Ručně na míru šité bačkůrky pro děti od 3 let. Bačkůrky splňují zásady barefoot botiček. Jsou ohebné a dostatečně široké, přesně podle tvaru nožičky. Podlepené jsou plotnou 1,8 mm (po domluvě možno použít i 1 mm Vibram nebo 3 mm Adidas podrážku). Ceny od 450 Kč (podle velikosti bot), objednávky na FB skupině Janinka.

 • značka BESKYDO – barefoot papučky

Barefoot papučky z bavlněného plátna různých vzorů dle aktuální nabídky. Přezůvky jsou podlepeny barefoot podrážkou o síle 2 mm, pata je zpevněna. Šijí se od velikosti 23, možné ušití na míru nohy dítěte. Cena na Fleru je 495 Kč, FB skupina Beskydo – barefoot papučky.

 • značka TooTsie

Ruční výroba kožených i textilních capáčků a bačkůrek. Podlepeny jsou plotnou Ortho o tloušťce cca 2 mm. Cena se odvíjí od velikosti bot, pohybují se mezi 400 – 500 Kč.  Objednávky na FB skupině TooTsie.

DALŠÍ MOŽNÉ PŘEZŮVKY/SANDÁLY

Mezi další přezůvky, které by se daly použít místo klasických bačkůrek, patří např.:

Tomar capáčky s gumovou podrážkou (vel.20/21 – 34/35), cena od 590 Kč (vyrobeno na Slovensku), fotka stažena ZDE
Botatex – kožené capáčky s podrážkou vel. 20 – 30, cena od 499 Kč (obrázek stažen ZDE)
Tikki Sandals – rumunská značka, vel. 20 – 32, cena 730 Kč (obrázek stažen ZDE)
Baby Bare Shoes vel. 20 – 30, cena 730-760 Kč (obrázek stažen ZDE)
ZeaZoo Kids Goby – bulharská značka, vel. 16/17 – 30, cena cca 990 Kč (obrázek stažen ZDE) – podrážka má 6 mm (trochu tlustší, ale neměla jsem v ruce)
Jonap bačkory – kompromisní přezůvky (bota má tužší opatek i podrážku), vel. 23-34, cena 350 Kč (fotka stažena ZDE)
Jack and Lily My Mocs Autumn – vel. 0-6M – 30-36M, cena 790 Kč (obrázek stažen ZDE)
Froddo prewalkers sandálky – vel. 19-24, cena 890 Kč (fotka stažena ZDE)
Víceúčelové přezůvky značky Slipstop – neklouzavá pevná podrážka, prodyšná látka,  velikost 18-20 až 33-35, cena 580 Kč (fotka stažena ZDE)
Bačkůrky značky AnatomicNOVINKA  – zatím dostupné boty z řady „flexibilní obuv“ (kompromis BF-špatná špička, vhodná na ven i dovnitř), vel. 22-32, cena 229Kč (fotka stažena ZDE). Recenze k botám k přečtení ZDE.
Bačkůrky značky Anatomic – BAREFOOT model (lepší tvar špičky než u předchozího modelu). Vel. 24-33, cena 249 Kč. Vhodné na vyšší nárt (fotka stažena ZDE).

Tak to je zatím vše… 🙂 Článek budu průběžně doplňovat o nové recenze konkrétních vyzkoušených přezůvek. Přeju šťastný výběr! Nohy vašich dětí se  na vás usmějí… 🙂

Související články:

Chyby při zkoušení dětských bot

Rozdíly ve tvaru dětské nohy

Co je to nadměrek?

Podle jakých kritérií vybírat dětskou obuv?

Mgr. Veronika Žáčková

Jsem fyzioterapeutka momentálně na mateřské dovolené se svými dcerami Nolou a Medou 🙂 Jednou z mých vlastností je určitá životní zvídavost, která se na poli problematiky dětského obouvání prohlubovala spolu s prvními krůčky starší dcery. Je mi blízký koncept minimalistické a barefoot obuvi zejména proto, že respektuje základní principy důležité pro správný vývoj nohou a podobá se zdravé a dnes velmi opomíjené bosé chůzi. Pojďme se spolu "projít" po virtuální stezce zdravého (ne)obouvání našich dětí... 🙂
Mgr. Veronika Žáčková

Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)

Přezůvky (nejen) do školky
Štítky:

6 komentářů u „Přezůvky (nejen) do školky

 • Leden 25, 2018 (7:48 pm)
  Trvalý odkaz

  Veru, žasnu nad tím množstvím možností 🙂 Já třeba vůbec neřešila nepromokavost, a zatím se nestalo, že bychom s tím měli problém…nebo si Dorka ani nevšimla…má kožené capáky s dírkami z Fleru od Tentujka. Ve školce bývá standardně dost vedro a kdyby to šlo, bylo by nejlepší chodit jen bosky nebo v ponožkách, bohužel to nejde.

  Reagovat
  • Leden 25, 2018 (8:29 pm)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Míšo. Tak to je dobré.. Já vím, že častým argumentem ve školce (a někdy asi i realitou) je, že v umývárně děti na zem nacákají při mytí vodu a pak capáčky s koženou podrážkou promoknou.. Tentujku jsem při psaní článku oslovila, ale momentálně zakázky delší dobu vůbec neplánuje přijímat. Jedny capáčky od ní taky doma máme 🙂

   Reagovat
 • Únor 6, 2018 (7:46 pm)
  Trvalý odkaz

  Paaaaani.
  Klobouk dolu
  A zaroven velke diky!!!!
  Synek bude nastupovat do skolky a tohle mi hodne ulehcilo… Dekuji

  Reagovat
  • Únor 6, 2018 (8:41 pm)
   Trvalý odkaz

   Rádo se stalo… Tak ať dobře vyberete 🙂

   Reagovat
 • Duben 4, 2018 (12:07 pm)
  Trvalý odkaz

  Muzu poprosit o radu :)? My meli doted Dadoos ale mala z nich vyrosla a po navsteve fyzio,ktera nam rekla,že mala vytaci levou nozku ven a ze sice bare ano ale chce to opatek nebo zpevnenou patu tak ted vubec nevim ktere zvolit..ty decathlon se daji brat ze maji zpevnenou patu prosim?? Mala 19m noha 12,3cm 5,4cm a vysoky nart

  Reagovat
  • Duben 4, 2018 (8:09 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den. Hned na začátku musím napsat, že diagnostikovat přes internet není bohužel moc možné, aniž bych dceru viděla a vyšetřila, nevím jak dlouho dcera chodí, atd… Píšete, že vytáčí nohu ven -podle doporučení vaší fyzioterapeutky odhaduji, že jde pata asi do mírné valgozity? (vtáčí se dovnitř? A jak moc?). Ty cvičky s Decathlonu jsou úplně měkké, opatek zpevněný není vůbec. Mírný opatek mají např. Pathik nebo Beda. Je ale otázkou, na jaké účely má bota sloužit? Pokud tráví dítě většinu času doma hrou na zemi, pak boty s opatkem podle mě spíše zavazí a děti pak často sedí mezi patami, protože je noha v botě jinam moc nepustí… Smysluplnější mi přijde u valgózních pat volit boty s opatkem na ven, ale stejně důležité je, aby boty dobře seděly v patě. Jinak dále se nabízí možnost terapie kineziotejpingem, poraďte se o tom s vaší fyzioterapeutkou, která dceru viděla

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *