O měření dětské nohy už tady pár článků k přečtení bylo, přesto si dovolím se ještě jednou vrátit k šířce nohy. Ta může být totiž velmi různá a dost od ní odvíjí výběr obuvi.

 

feet-312301_960_720

Jsou děti, které mají nožku velmi drobnou a úzkou. A taky jsou děti, které mají nohu širokou jako malý lachtánek 🙂 Jak poznat, do jaké kategorie spadá noha vašeho dítěte? Neexistuje žádný přesný milník, ale alespoň orientačně nám může pomoci následující tabulka.

 

Jak na to?

calculator-1330101_960_720Změřte dítěti délku a šířku nohy. Jak postupovat při měření najdete >> ZDE <<. A teď jednoduše vydělíme délku nohy/šířkou nohy. Výsledek porovnáme s tabulkou (autorkou tabulky je Lila Michalíková, odkaz  ZDE). Autorka tabulky však upozorňuje na omezené množství dat, ze kterého je tabulka vyrobena – proto nejde o exaktní metodu měření. Berte proto výsledek jako orientační. Vždy je potřeba porovnat vnitřní rozměry bot s rozměry nohy dítěte.

 

Např. noha dlouhá 14,3cm a široká 6cm 

  • výpočet: 14,3:6=2,38cm – v tabulce vyberu sloupec délky nohy 13-16cm a výsledek spadá do rozmezí 2,25-2,5 → noha NORMÁLNÍ šířky

tabulka_list1-1_copy_zaostreno

Je tedy logické, že široká noha potřebuje jinou botu než noha úzká… A to se podle mého názoru bohužel ne vždy ve výběru bot zohledňuje a široké nohy často trpí v úzkých botách… Více o rozdílech ve tvaru dětské nohy k přečtení v tomto článku.

Děti si ale na úzké boty samy stěžovat nebudou (jak se dozvíme v tomto článku) a nošení nevhodných úzkých bot bere nohám svobodu přirozeného pohybového vzorce a nohy deformuje – odkaz na ilustrační video deformace nohy v úzké botě >> ZDE <<:

 

.

 

Je tedy na nás rodičích, abychom se výběru obuvi zhostili zodpovědně 🙂

 

Příspěvek byl inspirován článkem z blogu  V pavučině.

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Široká nebo úzká noha?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *