Výška nártu nohy hraje důležitou roli při výběru vhodné obuvi. Proč? Jednoduše proto, že je jedním z faktorů, který rozhoduje o tom, jak bude dítěti bota v oblasti kotníku sedět.

Na zjištění údaje o výšce nártu bohužel neexistuje žádný přesný výpočet. Následující informace jsou pouze orientační a nezachrání nás od toho, že budeme muset dítěti vyzkoušet nejedny boty, abychom zjistili, jakou výšku nártu naše dítě vlastně má…

Orientačně se lze řídit např. změřením šikmého obvodu paty a jeho porovnáním s délkou chodidla. Autorkou této metody je Nada Tereshchenko (její originální článek k přečtení >> ZDE <<). Opakuji ale, že se jedná pouze o orientační rozdělení…

Jak postupovat při měření?

p1210286Šikmý obvod paty měříme od středu paty na vnější straně → přes nárt → ke středu paty na vnitřní straně (viz fotka).

Když s vámi nebude chtít dítě spolupracovat, udělejte z měření hru. Nolu tentokrát bavilo zašlápnout při měření hlavu karkulky na puzzle, které před tím chtěla poskládat 🙂 Trochu morbidní, ale spolupráce byla výborná 🙂 Jak změřit délku chodidla, které potřebujeme pro srovnání s obvodem paty, najdete >> ZDE <<.

Pokud je:

  • šikmý obvod paty srovnatelný s délkou chodidla → NORMÁLNÍ nárt
  • šikmý obvod paty větší než délka chodidla → VYŠŠÍ nárt
  • šikmý obvod paty menší než délka chodidla → NIŽŠÍ nárt

„I zde však platí zásada používání selského rozumu – žádný výpočet nenahradí bystré oko a zkušenost získanou ze srovnání více druhů a značek bot.

Tato míra je důležitá pro tzv. prozutí boty a má vliv na to, jak bude bota na noze sedět. Když jdou boty přes nárt nazouvat ztěžka, zvolíme jiný model. Dítě by si časem stěžovalo, že jej při chůzi bota tlačí. Příliš mnoho místa v botě nad nízkým nártem zase nohu v botě správně nefixuje v oblasti kotníku, a to se projeví i na chůzi dítěte.

Jak měří výšku nártu výrobci ručně šité obuvi?

Sobě i dětem jsem už nechávala ušít několik bot na míru. Výrobci obuvi vždy chtěli změřit nárt přes nejvyšší místo od země k zemi (viz fotky).

Z tohoto měření ale zatím neznám žádný algoritmus pro výpočet, jestli se jedná o nárt vysoký, normální či nízký. V budoucnu se mi snad povede zjistit nějaký konkrétní výsledek z většího vzorku naměřených hodnot nohou… 🙂

TIP

Na závěr bych se s vámi ráda podělila o jednoduchou pomůcku, která může posloužit k orientačnímu posouzení toho, jak moc se dá bota na kotník utáhnout. Jedná se o obyčejnou papírovou ruličku z toaletního papíru, která se vloží do zavázané nebo zapnuté boty.
Srovnáním vícero bot tak získáme představu o možnosti dotažení bot kolem kotníku.
Tato pomůcka je použitelná také při nakupování obuvi přes internet (na požádání vyfocení) či při nákupu obuvi bez dítěte (bez vyzkoušení). Autorkou tohoto nápadu je Markéta Heverová (SOJKAshop) a svou jednoduchostí mě velmi zaujal :).

autumnbrew
Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Výška nártu – jak ji zjistit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *