Výška nártu nohy hraje důležitou roli při výběru vhodné obuvi. Je jedním z faktorů, který rozhoduje o tom, jak budou dítěti boty v oblasti kotníku sedět a jak se budou na nohy nazouvat.

Na zjištění údaje o výšce nártu bohužel neexistuje žádný standardizovaný výpočet. Následující informace jsou pouze orientační a nezachrání nás od toho, že budeme muset dítěti vyzkoušet nejedny boty, abychom zjistili, které boty budou dobře sedět (svou roli hraje totiž také např. šířka paty, obvod kotníku a celá řada dalších faktorů).

Kde se výška nártu měří?

Na měření budeme potřebovat krejčovský metr. Výšku nártu měříme ve stoji v zatížení nohy.  Metr vedeme kolmo od podlahy nahoru přes nejvyšší místo nártu a směrem dolů na druhou stranu k podlaze (viz fotky).

Výška nártu je v tomto případě 14 cm
Délka měřené nohy je 21,4 cm (226 mm - 12 mm)

Orientační výpočet výšky nártu

Orientačně můžeme zjistit výšku nártu následujícím výpočtem – naměřenou výšku nártu vydělíme délkou nohy dítěte.

Výsledek porovnáme s následující tabulkou. Tabulka je vypočítaná z mých měření a je předměrem dalších úprav s větším počtem naměřených dětí, proto berte prosím orientačně.

Příklad: 

14/17,6 = 0,79 → normální (mírně vyšší) nárt

12,3/18,9 = 0,65 → nízký nárt

17/20,8 = 0,81 → vysoký nárt

Pro porovnání přidávám odkaz na výsledky měření výšky nártu stejnou metodou z blogu Šťastné nožky.

Měření šikmého obvodu paty

Další hodnotu, kterou můžeme na noze změřit, je tzv. „šikmý obvod paty“. 

Měření obvodu paty se při výrobě obuvi používá pro tzv. prozutí –  např. u gumáků. Měří se od středu paty z vnitřní strany přes nárt ke středu paty na vnější stranu (viz fotka).

Orientačně se lze řídit např. změřením šikmého obvodu paty a jeho porovnáním s délkou chodidla. Autorkou této metody je Nada Tereshchenko (její originální článek k přečtení >> ZDE <<). Opakuji ale, že se jedná pouze o orientační rozdělení…

Pokud je:

  • šikmý obvod paty srovnatelný s délkou chodidla → NORMÁLNÍ nárt
  • šikmý obvod paty větší než délka chodidla → VYŠŠÍ nárt
  • šikmý obvod paty menší než délka chodidla → NIŽŠÍ nárt

Tato míra je důležitá pro tzv. prozutí boty a má vliv na to, jak bude bota na noze sedět. Když jdou boty přes nárt nazouvat ztěžka, zvolíme jiný model. Dítě by si časem stěžovalo, že jej při chůzi bota tlačí. Příliš mnoho místa v botě nad nízkým nártem zase nohu v botě správně nefixuje v oblasti kotníku, a to se projeví i na chůzi dítěte.

Obvod kotníku

Měříme krejčovským metrem obvod přes vnější a vnitřní kotník (těsně nad nártem). Neexistuje standardizovaný výpočet šířky kotníku.

Spolu s parametrem výšky nártu hraje roli v míře dotažení obuvi kolem kotníku.

Příklady na závěr

Na závěr ukázka měření nožek různého typu – vidíme rozdílnou výšku nártu vzhledem délce a šířce nohou, všimněte si taky rozdílného tvaru nohou na obkresu nohy.

Příklady u tabulky výšky nártu byly výpočtem těchto nohou.

Srovnání dvou typů nohou

Tip

Na závěr bych se s vámi ráda podělila o jednoduchou pomůcku, která může posloužit k orientačnímu posouzení toho, jak moc se dá bota na kotník utáhnout. Jedná se o obyčejnou papírovou ruličku z toaletního papíru, která se vloží do zavázané nebo zapnuté boty.
 
 
Srovnáním vícero bot tak získáme představu o možnosti dotažení bot kolem kotníku. Opět je to metoda doplňková, která nenahradí vyzkoušení bot dítětem.
Pozor – ruličky mívají různý průměr! (nejčastěji 4 cm nebo 4,5 cm) :).
 
Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Výška nártu – jak ji zjistit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *