Každá noha je originál. Bavíme se tentokrát o tvaru nohy. Ten může být velmi rozmanitý a ptáme-li se, jaké pořídit dítěti boty, je potřeba prvně zodpovědět otázku – na jaké nohy?

Tento velmi důležitý parametr pro výběr obuvi bývá (nejen) u dětí často přehlížen. A přitom je tvar nohy naprosto klíčový. Obouváme-li nohy do nevhodných bot, pak se nohy v botě deformují a prsty nemají prostor se přirozeně hýbat. Asi nejčastějším problémem bývá podle mého názoru špatný tvar špičky boty (viz obrázek).

 

Obrázek je z tohoto webu
Obrázek je z tohoto webu

 

 

 

 

 

 

 

Jak zjistit tvar nohy?

Nejprve obkreslíme dítěti nohu. Tipy k obkreslení najdete >> ZDE <<. Klinická typologie nohy je obsáhlou kapitolou, pro kterou zde není dost prostoru. Velmi funkčně a prakticky zpracoval tuto problematiku dětský fyzioterapeut Martin Vala. Dále proto pro zhodnocení tvaru nohy odkazuji na jím vytvořený systém ShapeSign.  Používá rozdělení tvarů nohy na 6 typů (viz obrázek níže) a na těchto stránkách  najdete doporučení konkrétních barefoot značek obuvi, vhodných pro daný tvar nohy. Pro prvotní orientaci to myslím může dost pomoct…

 

tvary-nohy
Odkaz na obrázek ZDE

 

 

Postavení nohy na vnitřní stélku boty

Pokud jde z boty vyndat vnitřní stélka, je další možností postavení nohou dítěte na tuto stélku. Noha by neměla nikde po stranách ani v oblasti palce přesahovat. Upozorňuji však, že ne vždy se shoduje rozměr a tvar vnitřní stélky s vnitřním prostorem boty!

Pokud stélka z boty vyndat nejde, můžeme vystřihnout nakreslený obrys nohy z papíru a vložit jej do boty (lepší je podle mě použít tvrdší papír). Pokud jej vyndáme na určitých místech ohnutý, znamená to, že v těchto místech by noze chyběl v botě prostor. Více o nadměrku do šířky v tomto článku.

 

Nejlepší je pak samozřejmě dítěti vyzkoušet více různých modelů bot (s optimálními požadavky na tvar boty) a posuzovat vhodnost výběru také podle toho, jak dítě v botě chodí. Je vhodné nechat dítě se v botě také proběhnout, poskočit, dřepnout si nebo kleknout. Boty by dítě neměly v žádné aktivitě omezovat. Více o tom, podle jakých kritérií vybírat vhodnou obuv, najdete >> ZDE  <<. Vraťme se ale zpět k tvaru nohy.

 

Příklady rozdílných tvarů nohy:

 

A co se stane s nohami, které chodí v nevhodně vybraných botách, nerespektující tvar nohy? Srovnání je velmi názorné na následujícím rentgenovém snímku a animaci: 

foot-space-rtg
zdroj obrázku ZDE

 

 

zdroj animace ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěr

Buďme proto při výběru vhodných bot pro naše děti pečliví. Ze začátku to možná zabere více času, než zjistíte, jaká značka a model bot vašemu dítěti sedí nejlépe. Vložená energie je ale investicí do zdravých nohou našich dětí…

 

Související články:

Více o tom, podle jakých kritérií vybírat dětskou obuv, se dozvíte v tomto článku. I šířka nohy a výška nártu hraje při výběru obuvi svou roli.

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Rozdíly ve tvaru dětské nohy
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *