Každá noha je originál. Bavíme se tentokrát o tvaru nohy. Ten může být velmi rozmanitý a ptáme-li se, jaké pořídit dítěti boty, je potřeba prvně zodpovědět otázku – na jaké nohy?

Tento velmi důležitý parametr pro výběr obuvi bývá (nejen) u dětí často přehlížen. A přitom je tvar nohy naprosto klíčový. Obouváme-li nohy do nevhodných bot, pak se nohy v botě deformují a prsty nemají prostor se přirozeně hýbat. Asi nejčastějším problémem bývá podle mého názoru špatný tvar špičky boty (viz obrázek).

 

Obrázek je z tohoto webu
Obrázek je z tohoto webu

 

 

 

 

 

 

 

Jak zjistit tvar nohy?

Nejprve obkreslíme dítěti nohu. Tipy k obkreslení najdete >> ZDE <<. Klinická typologie nohy je obsáhlou kapitolou, pro kterou zde není dost prostoru. Velmi funkčně a prakticky zpracoval tuto problematiku obchod Neobuto ve spolupráci s fyzioterapeutem. Dále proto pro orientační  zhodnocení tvaru nohy odkazuji na jimi vytvořený systém ShapeSign

 Používá rozdělení tvarů nohy na 6 typů (viz obrázek níže) a na těchto stránkách  najdete doporučení konkrétních barefoot značek obuvi, vhodných pro daný tvar nohy. Pro prvotní orientaci to myslím může dost pomoct…

 

tvary-nohy
Odkaz na obrázek ZDE

 

Postavení nohy na vnitřní stélku boty

Pokud jde z boty vyndat vnitřní stélka, je další možností postavení nohou dítěte na tuto stélku. Noha by neměla nikde po stranách ani v oblasti palce přesahovat. Upozorňuji však, že ne vždy se shoduje rozměr a tvar vnitřní stélky s vnitřním prostorem boty, tato zkouška je proto jen orientační!

Pokud stélka z boty vyndat nejde, můžeme vystřihnout nakreslený obrys nohy z papíru a vložit jej do boty (lepší je podle mě použít tvrdší papír). Pokud jej vyndáme na určitých místech ohnutý, znamená to, že v těchto místech by noze chyběl v botě prostor. Více o nadměrku do šířky v tomto článku.

 

Nejlepší je pak samozřejmě dítěti vyzkoušet více různých modelů bot (s optimálními požadavky na tvar boty) a posuzovat vhodnost výběru také podle toho, jak dítě v botě chodí. Je vhodné nechat dítě se v botě také proběhnout, poskočit, dřepnout si nebo kleknout. Boty by dítě neměly v žádné aktivitě omezovat. Více o tom, podle jakých kritérií vybírat vhodnou obuv, najdete >> ZDE  <<. Vraťme se ale zpět k tvaru nohy.

 

 

Příklady rozdílných tvarů nohy:

 

A co se stane s nohami, které chodí v nevhodně vybraných botách, nerespektující tvar nohy? Srovnání je velmi názorné na následujícím rentgenovém snímku a animaci: 

foot-space-rtg
zdroj obrázku ZDE

 

 

zdroj animace ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

Srovnání tvaru špičky bot u různých značek barefoot obuvi

 

Závěr

Buďme proto při výběru vhodných bot pro naše děti pečliví. Ze začátku to možná zabere více času, než zjistíte, jaká značka a model bot vašemu dítěti sedí nejlépe. Vložená energie je ale investicí do zdravých nohou našich dětí…

 

Související články:

Více o tom, podle jakých kritérií vybírat dětskou obuv, se dozvíte v tomto článku. I šířka nohy a výška nártu hraje při výběru obuvi svou roli. Také šířka pat je při výběru obuvi důležitý faktor.

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Rozdíly ve tvaru dětské nohy
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *