Neradostná realita dnešních dětských nohou vypadá takto: dvě třetiny dětí nosí příliš malé boty, polovina všech dětí má nohy zdeformované. Rady, které dostanete v obchodě s obuví, jsou často nedostatečné, i když určitě existují výjimky 🙂 Nikdo se o výběr vhodné obuvi pro vaše děti automaticky nepostará… Pojďme to tedy vzít do vlastních rukou! 🙂

Nadměrek a délka nohy/boty

Nadměrkem nazýváme volný prostor uvnitř obuvi před prsty nutný k volnému pohybu chodidla a pro jeho růst (dětské nohy rostou od 3 do 6 let přibližně o jeden milimetr za měsíc, menším dětem rychleji a větším pomaleji). Často však nohy rostou skokově.

Obrázek "vypůjčen" z tohoto webu
Obrázek „vypůjčen“ z tohoto webu

Velikost nadměrku vypočítáme rozdílem změřených hodnot délky obuvi a délky nohy. Jak správně změřit dítěti nohu najdete >> ZDE <<.

Všeobecně uznávaný názor odborníků pro optimální nadměrek je 10 – 12 mm (=cca 6 mm nutných ke správnému pohybu nohy + cca 6 mm jako prostor k růstu).


Na základě mých klinických zkušeností se však obecně přikláním k maximálnímu nadměrku v botě 10 mm, u začínajících chodců je vhodný menší nadměrek – 8 mm. Úplně malým dětem roste noha nejrychleji, a to rodiče svádí k nákupu obuvi s velkým nadměrkem, aby dítěti déle vydržela a nevyrostlo z ní. To ale není šťastné řešení. Dítě v takové obuvi nemá jistotu a při chůzi zakopává. Nejmenším dětem a začínajícím chodcům je tedy vhodné kupovat obuv s nadměrkem do 1 cm.

Stejně tak noha s úzkou patou, nízkým nártem a drobným kotníkem často také nesnese větší nadměrek než 1 cm, aby noha v botě dobře seděla.

V obchodech s obuví se údaj o velikosti doporučeného nadměrku bohužel dozvíme spíše výjimečně.

Pokud má dítě nějakou závažnou vadu chodidel, je zapotřebí již postupovat individuálně. Zejména předepsané vložky na míru musí být v obuvi přesně.

Jak je to s velikostí nadměrku u konkrétních typů obuvi?

Velikost nadměrku do délky volíme individuálně podle typu boty a toho, jak bota na noze sedí. Každé dítě snese jinou velikost nadměrku. Orientační doporučení: 

  • u sandálků a celoroční obuvi cca 0,8 cm –1,2 cm
  • u zimní obuvi cca 1,2 cm

Při nákupu zimní obuvi bychom měli myslet na to, že dítě nosí v zimě tlustší ponožky. Někde se doporučuje nadměrek u zimní obuvi 1,5 cm, to je podle mého názoru příliš. Jsem zastáncem nadměrku u zimní obuvi také maximálně 1,2 cm. Velmi záleží na tom, jak dítěti sedí bota kolem kotníku (když dobře, může zvládnout i pár milimetrů navíc).

Nadměrek a tvar špičky boty

untitled-design-1Při výběru vhodné boty se díváme i na správný tvar špičky (kopírující prostor pro prsty na noze). Je důležité, aby byl dostatečný nadměrek nad nejdelším prstem (většinou palcem). Často se bohužel setkáváme s tím, že špička boty nemá optimální tvar a nadměrek je pouze nad prostředními prsty a palec je kvůli zaoblení boty utlačován. Bota je v tomto případě vlastně už malá. Tento problém bývá velmi častý! (viz foto – oranžová šipka)

Nadměrek a šířka nohy/boty

Doposud byla řeč o nadměrku, týkající se délky. Nesmíme ale zapomenout na šířku boty! Ta by měla být na každé straně o cca 1-2 mm větší než je šířka nohy (jak to orientačně zjistit se dočtete dále). Prsty se totiž v odrazové fázi kroku přirozeně mírně rozšíří do vějíře. Velmi doporučuji si k tomuto tématu přečíst tento článek o měření šířky nohy!

U nadměrku do šířky je také nutné přihlédnout k tomu, jaké ponožky bude dítě v botě nosit – teplá zimní ponožka přidá na šířce nohy pár milimetrů.

Jak zjistit jestli je noha široká či úzká najdete v tomto článku.

Porovnání nohy s vnitřní stélkou

Nejedná se o příliš přesnou metodu (dočtete se dále). Pokud jde vnitřní stélka z boty vytáhnout, je možné dítě na stélku postavit. Noha by neměla ze stélky po stranách vyčuhovat. Je ale potřeba dát pozor na umístění paty na okraji konce stélky – při pohledu zboku by měl výstupek patní kosti lemovat okraj stélky. Při špatném umístění nohy na stélku se nadměrek může dost zkreslit! Proto doporučuji umístit stélku z boty spolu s nohou (patou) ke zdi.

jonozka

Stává se však, že ne každá stélka kopíruje přesně tvar vnitřku boty.

Měření boty špejlí nebo měřidlem

Když si nejste jistí,  je vhodné se přesvědčit o rozměrech (délce a šířce) boty jejím změřením např. špejlí (viz fotky dále) nebo k tomu určeným měřidlem (např. Plus 12 – měří délku, Clevermess – měří délku i šířku). 

Často je uvnitř boty do šířky více místa, než je šířka stélky (u některých modelů bot to ale může být i naopak – okraje měkčí stélky se mohou už opírat o vnitřní boční okraje boty) nebo je mírný rozdíl ve tvaru špičky stélky/boty.

U hodně bot je ale skutečnost taková, že svršek obuvi je do šířky částečně poddajný a vnitřní šířka obuvi je pak ve skutečnosti širší než šířka vnitřní stélky! (dobře zjistitelné měřidlem Clevermess).

Při výběru obuvi přes eshop doporučuji proto před objednáním zjistit, jakým způsobem jsou nabízené boty měřeny. 

Porovnání vystřiženého obrysu nohy s vnitřním prostorem v botě

Další možností je vystřihnout z papíru nebo kartonu obrys chodidla dítěte i s požadovaným nadměrkem a vložit jej do boty – když vytáhneme přední část papíru skrčenou, víme, že bota je pro dítě už malá. Když můžeme papírem naopak v botě posunovat, je bota příliš velká.

Vystřižený obrys chodidla se dá také porovnat s vnitřní stélkou boty (přesnější je ale vložení papíru do boty, protože stélka může mít jiný tvar než je skutečný vnitřek boty).

Chyby při zjišťování velikosti nadměrku

Často se setkáváme s tím, že se zkouší správná velikost boty zatlačením na přední část boty za účelem zjištění velikosti volného místa. Tento test ale bohužel nefunguje. Při zatlačení na špičku děti prsty automaticky zatáhnou (skrčí)! O dalších chybách při výběru obuvi více k přečtení >> ZDE <<.

Co dodat na závěr?

Na závěr bych ráda napsala, že volba velikosti nadměrku je do určité míry individuální záležitostí také podle typu nohy – jsou děti, které s přehledem zvládají nadměrek 1,2 cm, jiné ale s takovýmto nadměrkem skoro neumí chodit. Pro mou starší dceru je např. kvůli poměrně nízkému nártu a úzké patě maximální nadměrek 10 mm 🙂 záleží však také na typu boty…

Pořád nejste přesvědčeni o důležitosti adekvátního nadměrku při výběru velikosti bot? V dalším chystaném příspěvku o chybách ve výběru správné velikosti bot najdete odkaz na video, které vás možná přesvědčí! 🙂

Tento článek je částečně inspirován informacemi z FB skupiny Barefoot (nejen) pro děti, použity také informace z knihy Zdravé nohy pro vaše dítě (Ch. Larsen, G. Wickihalter).

BONUS – TABULKA

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Související články: 

Jak jednoduché je změřit nohy špatně?
Jak měřit šířku nohy?
Široká nebo úzká noha?
Jak správně změřit dítěti nohu?
Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Co je to nadměrek?
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *