Výběrem letní obuvi jsem letos strávila poměrně dost času. Nola má úzkou patu, nízký nárt a celkově drobnější kotník, potřebuje ale zároveň dostatek místa v botě v prstové části, čímž se výběr bot dost zužuje… Měla jsem představu otevřených sportovních sandálků s pevnou patou a plnou špičkou, které „snesou“ i lehce elegantní sukýnku 🙂 Po dlouhém váhání jsem výběr zúžila na sandálky značky Kidofit, Filii a nakonec ještě ručně šité sandálky značky Leliky. Pro které jsem se nakonec rozhodla se dočtete dále v článku.

Sandále Kidofit

Tyto sandálky sice úplně nesplňovaly moje představy ohledně otevřenosti boty, ale pro svou šířku v prstové části a skvělou ohebnost podrážky (kterou už máme vyzkoušenou u tenisek této značky) jsem se rozhodla je vyzkoušet.

Velikost 11,5 má délku zelené vnitřní stélky 18,5 cm a šířku 6,9 cm (v botě je však do šířky více místa).

Boty jsou lehké, podrážka je velmi ohebná. V prstové části je podrážka průhledná, takže je možné vidět, kolik prostoru prsty v botě mají (toto má však smysl kontrolovat pouze když je noha v zatížení, takže např. postavit dítě na skleněný stůl a dívat se na nohu zespodu).

K botám jsou přidány náhradní stélky, pomocí kterých je možné korigovat velikost boty. Botu je možné zmenšit přidáním náhradní stélky pod originální  žlutou vnitřní stélku nebo zvětšit nahrazením žluté stélky náhradní zelenou.

Boty mají možnost regulovat dotažení kolem kotníku 2 pásky – jedním na nártu a druhým na patě.  Bohužel na úzkou patu a nízký nárt sice dotáhnout jdou tak tak, ale dotažení zadního pásku na maximum posouvá patu dopředu boty, a tím vzniká za patou nechtěný nadměrek, který navíc ubírá nadměrek v prostoru před prsty (viz fotka). 

Také dotažení pásku na nártu je pro drobné kotníky s nízkým nártem problémové pro nedostatečně dlouhý suchý zip (při maximálním dotažení drží pouze na délce 1 cm – viditelné na fotce v zeleném kroužku). Na nožky s vyšším nártem a potřebou širšího místa pro prsty v přední části boty budou sedět skvěle.

Vnitřní délka v botě při neutaženém pásku na patě je 184 mm (měřeno měřidlem Plus 12)

Vnitřní délka v botě při maximálně utaženém pásku na patě je 177 mm (měřeno měřidlem Plus 12)

Sandále Filii

Sandálky Filii se mi svým designem velmi zamlouvají. Mám ráda skloubení elegance a sportovního vzhledu tak, aby byly boty použitelné jak do lesní školky, tak k sukýnce při nějaké společenské události. A tuto vlastnost tyto boty splňují, tak jsem je objednala na vyzkoušení. Navíc už máme zkušenost se zimním modelem bot této značky. 

Protože jsem si nebyla jistá velikostí, objednala jsem 2 páry bot (vel. 28 a 29). Boty jsou velmi lehké, ohebné všemi směry, celkově velmi pěkně zpracované (na fotce rozměry velikosti 28). Musím říct, že pokud by měly boty velkorysejší prostor v prstové části a o něco lepší tvar špičky hlavně u palce, budou i přes nemalou cenu (1790 Kč – uf!) patřit k mým favoritům už i proto, že vydrží opravdu hodně a dají se pak případně prodat dále, a tím trochu „vyvážit“ nemalou vstupní investici. Přiznám se, že ještě před rokem bych je dceři kvůli ceně nekoupila, ale časy se mění a kvůli ne příliš velkému výběru bot ve větších velikostech jsem musela svůj postoj trochu přehodnotit… 🙂

Filii - váha jedné boty = 107 g

Délka vnitřní stélky u velikosti 28 je 187 mm

Šířka vnitřní stélky u velikosti 28 je 68 mm

Protože jsem si ale nebyla jistá, jak budou Nole sedět na šířku v prstové části bot, objednala jsem raději variantu W (=wide) – tedy širší variantu v domnění, že budou boty o trochu širší.

Co jsem ale netušila je, že ve skutečnosti jsou boty řady W širší hlavně v kotníkové části bot a přes nárt, a tím pádem už nesedí bohužel tak hezky na drobné kotníky s úzkou patou a nízkým nártem (na tento typ nožky sedí tedy lépe varianta M, pokud váháte, kterou vybrat).

Navíc prstová část boty je ve verzi W širší jen o pár mm. Rozměry ohledně šířky bot se různí podle eshopů, ale řádově se W verze bot uvádí o 1 -2 mm širší než M verze, čekala jsem trochu více se přiznám… Při dalším „zkoumání“ jsem zjistila, že podrážka M i W verze bot je naprosto stejná (má stejný počet koleček na podrážce), liší se jen v tom, že u W verze je použito více materiálu na svršek boty, a tím si vysvětluju to, že prodejci naměří měřidlem Clevermess do šířky u verze W o pár mm více (bota „pustí“ měřidlo trochu více do strany). Zkusila jsem do prstového prostoru napříč boty vložit špejli – o pár mm je širší než šířka vnitřní stélky (viz fotky).

Srovnání sandálků Kidofit a Filii W

Přes to všechno jsem Nole tyto sandálky značky Filii nechala, protože jsem jiné, které by jí více seděly, prostě nesehnala a letní boty byly potřeba řešit kvůli teplému počasí už na jaře… Při maximálním dotažení pásku kolem kotníku v nich Nola chodila hezky, ale věděla jsem, že budu shánět dále, protože by potřebovala boty širší v prstové části. 

Sandále značky Leliky

Po ručně šité obuvi značky Leliky už pokukuji delší dobu a velmi mě zaujal jeden typ sandálů, které jsem nakonec Nole nechala na míru ušít. Velkou výhodou je možnost vybrat si z bohaté nabídky vlastní barevné provedení bot a doladění detailů jako je např. větrání bot (děrování) nebo různé designové doplňky. Boty jsou ušity na nohy o délce 17,4 cm a šířce 6,8 cm s nadměrkem 12 mm. Výběr barev jsem nechala na dceři tak, aby je pak ráda nosila, takže vznikly veselé botky 🙂 

Boty jsou velmi precizně ušité. Při objednávce je možný výběr tloušťky podrážky – já jsem nechala ušít podrážku 1,8 mm  (je možno i 3 mm, 1,2 mm nebo 1 mm – některé z nich jsou vhodné pouze do interiéru). Na výběr jsou různé barvy podrážky. Všechny tyto informace i fotky barevných vzorů kůže jsou k dispozici na FB stránkách Kožené capáčky Leliky (zde se také provádějí objednávky, ale je potřeba hlídat, kdy budou přijímány nové). 

Boty jsou velmi lehké, mají dobrou příčnou i podélnou ohebnost. A hlavně – mají dobrý tvar špičky boty a zároveň sedí kolem kotníku. Nola si je umí sama hezky nazout i vyzout. 

Leliky - váha jedné boty = 83 g

U těchto sandálků značky Leliky jsem řešila jedinou věc – Nola má nízký nárt a z fotek je viditelné, že dceři sandálky odstávají v nártové části a potřebovala by trochu snížit tuto svrchní část boty (viz následující fotka). Konzultovala jsem tuto skutečnost s autorkou bot a zjistila jsem, že kopyta, na kterých boty šije, sedí spíše na vyšší nárty. 

Nicméně po řádném vyzkoušení bot jsem se rozhodla dceři boty nechat, protože v nich chodí hezky a jedná se spíše o estetickou záležitost. Navíc tvar špičky bot je bezkonkurenčně nejlepší z těch, které jsem zatím dceři vyzkoušela, a to je jeden z nejdůležitějších faktorů, na které u výběru obuvi dávám pozor… 

 

Srovnání sandálků značky Leliky a Filii

Oboje tyto sandálky se mi moc líbí, ale tvarem špičky jednoznačně vyhrávají Leliky. Kolem kotníku Nole lépe sedí také sandálky Leliky, ale myslím, že M verze Filii sandálků by byla s nimi srovnatelná. Značka Filii má sympatickou podrážku s okopem špičky, to je podle mě hlavně pro jízdu na odrážedle vždy vítaný prvek pro větší životnost bot 🙂

Na následujících fotkách vidíme orientační porovnání možnosti dotažení sandálků Filii (verze W) a Leliky kolem kotníku pomocí ruličky od toaletního papíru – lépe dotáhnout na drobnější kotník s nízkým nártem půjdou sandálky Leliky.

Srovnání vnitřního prostoru ve špičce boty (Leliky X Filii)

Na fotce vidíme obkreslené chodidlo dcery, vystřižené z papíru. Na první fotce je je papír vložen do sandálků značky Leliky – vidíme, že noha bude mít v botě dostatek prostoru na prsty, a to jak do šířky, tak i do délky. 

Tentýž papír jsem položila na vnitřní stélku z Filii sandálků – už na první pohled je vidět, že tvar Filii sandálků se pro tento typ nohy nehodí, prsty by neměly v botě dostatek prostoru.

Na následujících fotkách vidíme papír obkresleného chodidla vložený do sandálků Filii (špatně se to fotilo, omluvte kvalitu fotografie). Červenou čárkou jsem zvýraznila linii, kde se papír v botě ohýbal. Palec by neměl v botě dost místa a byl by tlačen k ostatním prstům.

Z možností, mezi kterými jsem se rozhodovala, zvítězily nakonec sandálky značky Leliky. Dcera je má moc ráda asi i proto, že si sama vybírala barevnou kombinaci :). A taky protože se ji hodí k vodnickému kostýmu 😀

Tak přeji šťastnou ruku při výběru letní obuvi a nezapomeňme, že léto je nejlepší příležitost k chůzi naboso! 🙂 

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Recenze letní obuvi
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *