O tom, jak dětem měřit nohy, už zde jeden článek byl. Další je věnovaný měřidlu Plus 12. Ale protože má měření nohy z mého pohledu mnohá úskalí, na která v praxi stále narážím (myslím tím rozdílné výsledky měření), rozhodla jsem se provést srovnání měření s dalšími měřidly – a sice měřidlem Clevermess a měřidlem Hobbit Tools. V tomto článku se tedy dozvíte srovnání výsledků měření nohy s měřidlem Plus 12, měřidlem Clevermess, měřidlem Hobbit Tools a obkreslením nohy na papír u zdi.

Čeká vás celkem dlouhý a poměrně náročný článek, ale nenechte se odradit a pojďte do toho! 🙂

 

Jak probíhala všechna 4 měření? (videoukázka)

V tomto videu se můžete pro podívat na záznam provedení všech 4 měření, aby jste získali představu, jak se s měřidly pracuje.

 

Výsledky měření

Pro přehlednost jsem výsledky měření sepsala do tabulky. Podrobnější vysvětlení se dočtete dále v textu…

MĚŘÍCÍ METODA/POMŮCKA NAMĚŘENÁ DÉLKA (pravá noha)
Plus 12 (odečteno 12 mm) 165 mm
Clevermess 164 mm
Hobbit Tools 160 mm (X nesedí s velikostí prostoru pro nohu v měřidle – tam se vejde špejle dlouhá 164 mm! – viz obr. 5 a 6)
Obkreslení nohy na papír u zdi 164 mm – měřeno diagonálně – spojnice střed paty a nejdelší prst (palec) – obr. 3

 

160 mm – měřeno od dolního okraje papíru kolmo k rovnoběžce u nejdelšího prstu – obr. 2


Výsledky měření nebyly jednotné
(viz tabulka). Rozdíl mezi měřidly Plus 12 a Hobbit Tools činí dokonce 5 mm, což představuje rozdíl téměř jednoho čísla boty! Které měření je tedy správné?

1. Měření délky chodidla obkreslením u zdi

Tato metoda se zdá být oproti obkreslení nohy v prostoru přesnější, protože postavením nohy patou ke zdi se vyvarujeme častému nepřesnému obkreslení nohy v oblasti paty. Pro větší názornost jsem použila na obkreslení předtištěnou šablonu  – ke stažení >> ZDE <<. O tom, jak správně určit rozměry chodidla z obkresleného obrysu, si povíme dále…

Jak správně změřit obrys obkreslené nohy?

U obkreslených obrysů na papíře změříme délku a šířku chodidel. Jak správně měřit nohy se dočtete v tomto článku. Měříme vždy v místě největší délky a šířky nohy – ne vždy je nejdelším prstem palec. V tom případě změříme spojnici středu paty a  středu vrcholu nejdelšího prstu. Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší – pro měření použijeme vždy delší rozměr.

Vysvětlení k obrázkům 1 – 4 – aneb jak lehké je změřit nohu špatně

Názorná demonstrace toho, jak rozdílné výsledky mohou vzniknout při 2 různých způsobech přiložení metru! Správné měření (střed paty – nejdelší prst) je na obrázku č. 1 označeno modrou šipkou – naměřeno 164 mm. Oproti tomu měřením od dolního okraje papíru kolmo k rovnoběžce u nejdelšího prstu (červená šipka) naměříme pouhých 160 mm (stejný rozměr vidíme i na číselné stupnici vytištěného schématu) – rozdíl mezi měřeními dělá celé 4 mm! Záleží totiž na tom, v jakém úhlu nohu na papír umístíme! Názorně viditelné na obr. 4 (obkreslená vystřižená kopie měřeného chodidla – modrý obrys – posunutá do svislé polohy – udělá rozdíl 4 mm!)

 

 

 

 

 

 

 

2. Měření měřidlem Plus 12

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak pro měření nohou, tak i měření délky vnitřní stélky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat. To považuji za jednu z hlavních předností měřidla. Samostatný článek o měřidle k přečtení >> ZDE <<.

Se staršími dětmi je používání měřidla bez obtíží. U malých dětí však z uživatelského úhlu pohledu můžeme narazit na složitější manipulaci při měření – aby se dal červený zobáček metru nastavit do přesné polohy kopírující délku nejdelšího prstu (většinou palce), je potřeba měřenou nohu většinou opakovaně nadzvednout (metr je ve stoji zatížen a nejde jim posouvat…). Velmi vzácně se nepodaří změřit nohu na první pokus a je potřeba opakovaně nohu nastavovat do optimální pozice na měřidlo tak, aby byla změřena přesně (viz video). To je často u malých dětí, které hůře spolupracují, téměř nemožné 🙂 Existují ještě další měřidla, tak se pojďme podívat, jak je to s nimi…

3. Měření měřidlem Clevermess

Měřidlo Clevermess je digitální měřidlo, umožňující měřit nejen délku, ale jako jediné na trhu také šířku dětských nohou a bot. Rozptyl měření je od vel. 21 po velikost 41. Před samotným měřením je potřeba řádně pročíst příbalový leták.  Měření tímto měřidlem má řadu úskalí, více o poznatcích k praktickému používání měřidla si povíme v některém z následujících článků…

Pro srovnání měření v tomto příspěvku nás zajímalo pouze změření délky nohy. Upozorňuji, že přístroj je primárně vymyšlen uživatelsky tak, že neukazuje na displeji údaj o rozměrech nohy (respektive ukáže pouze rozměr šířky nohy). Až srovnáním měření nohy a následně boty se na displeji objeví hodnota nadměrku/podměrku boty, a to jak do délky, tak do šířky.  Vlastně nám přístroj sdělí informaci o tom, jestli je bota pro nohu vhodná.

Pokud nás zajímá samotný rozměr délky nohy, postupujeme tak, že nohu postavíme na měřidlo, posuvnou část měřidla nastavíme přesně na rozměr zatížené nohy a měřidlo poté otočíme. Na druhé straně měřidla najdeme nalepený metr, na kterém uvidíme v pravé části údaj o délce nohy (pokud použijeme nástavec pro větší velikosti nohou, výsledek odečítáme z levé stupnice). Vysvětlení, jak pracovat s nalepeným měřítkem, je hezky zaznamenán na tomto videu.

4. Měření měřidlem Hobbit Tools

Výhodu tohoto měřidla vidím zejména v tom, že jediné, co je potřeba pohlídat je, aby byla pata umístěna přesně v patní opěrce. Samostatná měřící součástka se pohybuje nezávisle na měřidle a není proto nutné nohu dítěte nijak nadzvedávat – pouze posouváme zelenou část směrem k prstům (viz video). To měření velmi urychlí. Měřidlo má ale jak jsem zjistila své „mouchy“ – dočtete se dále…

Měřidlo je také vybaveno metrem na měření výšky nártu – ten ale není podle mého názoru v praxi moc použitelný, protože je napevno fixován k posuvné části měřidla a nedá se posunout do potřebného místa k měření – do oblasti kotníku.

A teď zpátky k výsledkům měření. Srovnání výsledku měření měřidlem Hobbit Tools s měřidlem Plus 12 a měřidlem Clevermess mi nasadilo brouka do hlavy – rozdíl v měření dělal 0,5 cm! (měřeno opakovaně se stejnými výsledky!). Dlouho mi vrtalo hlavou, jak je to možné. A pak mě napadlo změřit naměřený prostor v měřidle Hobbit Tools vložením špejle (obr. 5) – a ejhle! Délka naměřené špejle (= délka nohy) byla 164 mm (obr. 6) – měřidlo přitom ukazovalo na číselné stupnici rozměr 160 mm! (obr. 7).

 

 

 

Závěry

Výsledky měření obkreslením nohy (164 mm) se shodovaly s výsledky měření měřidlem Clevermess (164 mm). Měřidlo Plus 12 naměřilo pouze o 1 mm rozdílný rozměr (165 mm), což považuji za téměř stejný a vyrovnaný výsledek. Diskutabilní zůstává měření měřidlem Hobbit Tools. Nedokážu posoudit, zda se jedná o vadný kus měřidla nebo zda by byly výsledky měření rozdílné u všech měřidel této značky. Každopádně pokud bychom měřili naměřený prostor špejlí, výsledek se shoduje s výsledky měření měřidlem Clevermess i obkreslením nohy u zdi (164 mm).

POZNÁMKA – po uveřejnění článku se ke mně dostaly komentáře od pár majitelů měřidla Hobbit Tools – jedno prý měří přesně a další 2 potvrzují nepřesnost měření. Z těchto čísel ale nelze dělat ještě žádné závěry…

Upozorňuji že se jedná pouze o můj osobní experiment – nejedná se o výsledky nějaké objektivní studie.

Na závěr mám pro vás jednu radu výsledky měření si vždy zkontrolujte jinou měřící metodou!

Pokud jste se prokousali až sem na závěr článku, gratuluji :). Článek to byl dlouhý a obsáhlý, ale doufám, že alespoň trochu vnesl světlo do stinných úskalí, která měření nohou (zejména u dětí) často provází… 🙂

Napadají vás přesto nějaké otázky nebo jste něčemu nerozuměli? Napište mi dotaz níže do komentářů 🙂

 

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

 

Související články:

Jak správně změřit dítěti nohy?

 
Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

1 komentář u „Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

  • 24 ledna, 2023 (7:45 am)
    Trvalý odkaz

    Skvělý a přínosný článek. Je vidět, že jste si s tím dala práci. Díky.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *