O tom, jak dětem měřit nohy, už zde jeden článek byl. Další je věnovaný měřidlu Plus 12. Ale protože má měření nohy z mého pohledu mnohá úskalí, na která v praxi stále narážím (myslím tím rozdílné výsledky měření), rozhodla jsem se provést srovnání měření s dalšími měřidly – a sice měřidlem Clevermess a měřidlem Hobbit Tools. V tomto článku se tedy dozvíte srovnání výsledků měření nohy s měřidlem Plus 12, měřidlem Clevermess, měřidlem Hobbit Tools a obkreslením nohy na papír u zdi.

Čeká vás celkem dlouhý a poměrně náročný článek, ale nenechte se odradit a pojďte do toho! 🙂

 

 

Jak probíhala všechna 4 měření? (videoukázka)

V tomto videu se můžete pro podívat na záznam provedení všech 4 měření, aby jste získali představu, jak se s měřidly pracuje.

Výsledky měření

Pro přehlednost jsem výsledky měření sepsala do tabulky. Podrobnější vysvětlení se dočtete dále v textu…

 

MĚŘÍCÍ METODA/POMŮCKA NAMĚŘENÁ DÉLKA (pravá noha)
Plus 12 (odečteno 12 mm) 165 mm
Clevermess 164 mm
Hobbit Tools 160 mm (X nesedí s velikostí prostoru pro nohu v měřidle – tam se vejde špejle dlouhá 164 mm! – viz obr. 5 a 6)
Obkreslení nohy na papír u zdi 164 mm – měřeno diagonálně – spojnice střed paty a nejdelší prst (palec) – obr. 3

160 mm – měřeno od dolního okraje papíru kolmo k rovnoběžce u nejdelšího prstu – obr. 2

 

 


Výsledky měření nebyly jednotné
(viz tabulka). Rozdíl mezi měřidly Plus 12 a Hobbit Tools činí dokonce 5 mm, což představuje rozdíl téměř jednoho čísla boty! Které měření je tedy správné?

 

 

1. Měření délky chodidla obkreslením u zdi

Tato metoda se zdá být oproti obkreslení nohy v prostoru přesnější, protože postavením nohy patou ke zdi se vyvarujeme častému nepřesnému obkreslení nohy v oblasti paty. Pro větší názornost jsem použila na obkreslení předtištěnou šablonu  – ke stažení >> ZDE <<. O tom, jak správně určit rozměry chodidla z obkresleného obrysu, si povíme dále…

 

Jak správně změřit obrys obkreslené nohy?

U obkreslených obrysů na papíře změříme délku a šířku chodidel. Měříme vždy v místě největší délky a šířky nohy – ne vždy je nejdelším prstem palec. V tom případě změříme délku pata – nejdelší prst. Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší – pro měření použijeme vždy delší rozměr.

Vysvětlení k obrázkům 1 – 4 – aneb jak lehké je změřit nohu špatně

Názorná demonstrace toho, jak rozdílné výsledky mohou vzniknout při 2 různých způsobech přiložení metru! Správné měření (střed paty – nejdelší prst) je na obrázku č. 1 označeno modrou šipkou – naměřeno 164 mm. Oproti tomu měřením od dolního okraje papíru kolmo k rovnoběžce u nejdelšího prstu (červená šipka) naměříme pouhých 160 mm (stejný rozměr vidíme i na číselné stupnici vytištěného schématu) – rozdíl mezi měřeními dělá celé 4 mm! Záleží totiž na tom, v jakém úhlu nohu na papír umístíme! Názorně viditelné na obr. 4 (obkreslená vystřižená kopie měřeného chodidla – modrý obrys – posunutá do svislé polohy – udělá rozdíl 4 mm!)

 

2. Měření měřidlem Plus 12

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak pro měření nohou, tak i měření délky vnitřní stélky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat. To považuji za jednu z hlavních předností měřidla. Samostatný článek o měřidle k přečtení >> ZDE <<.

Se staršími dětmi je používání měřidla bez obtíží. U malých dětí však z uživatelského úhlu pohledu můžeme narazit na složitější manipulaci při měření – aby se dal červený zobáček metru nastavit do přesné polohy kopírující délku nejdelšího prstu (většinou palce), je potřeba měřenou nohu většinou opakovaně nadzvednout (metr je ve stoji zatížen a nejde jim posouvat…). Velmi vzácně se nepodaří změřit nohu na první pokus a je potřeba opakovaně nohu nastavovat do optimální pozice na měřidlo tak, aby byla změřena přesně (viz video). To je často u malých dětí, které hůře spolupracují, téměř nemožné 🙂 Existují ještě další měřidla, tak se pojďme podívat, jak je to s nimi…

 

 

 

3. Měření měřidlem Clevermess

Měřidlo Clevermess je digitální měřidlo, umožňující měřit nejen délku, ale jako jediné na trhu také šířku dětských nohou a bot. Rozptyl měření je od vel. 21 po velikost 41. Před samotným měřením je potřeba řádně pročíst příbalový leták. Ze začátku se může zdát měření složité, ale když člověk ví, jak na to, je to celkem jednoduché 🙂 Více o samotném praktickém používání měřidla si povíme v některém z následujících článků…

 

 

Pro srovnání měření v tomto příspěvku nás zajímalo pouze změření délky nohy. Upozorňuji, že přístroj je primárně vymyšlen uživatelsky tak, že neukazuje na displeji údaj o rozměrech nohy (respektive ukáže pouze rozměr šířky nohy). Až srovnáním měření nohy a následně boty se na displeji objeví hodnota nadměrku/podměrku boty, a to jak do délky, tak do šířky.  Vlastně nám přístroj sdělí informaci o tom, jestli je bota pro nohu vhodná.

Pokud nás zajímá samotný rozměr délky nohy, postupujeme tak, že nohu postavíme na měřidlo, posuvnou část měřidla nastavíme přesně na rozměr zatížené nohy a měřidlo poté otočíme. Na druhé straně měřidla najdeme nalepený metr, na kterém uvidíme v pravé části údaj o délce nohy (pokud použijeme nástavec pro větší velikosti nohou, výsledek odečítáme z levé stupnice). Vysvětlení, jak pracovat s nalepeným měřítkem, je hezky zaznamenán na tomto videu.

 

4. Měření měřidlem Hobbit Tools

Výhodu tohoto měřidla vidím zejména v tom, že jediné, co je potřeba pohlídat je, aby byla pata umístěna přesně v patní opěrce. Samostatná měřící součástka se pohybuje nezávisle na měřidle a není proto nutné nohu dítěte nijak nadzvedávat – pouze posouváme zelenou část směrem k prstům (viz video). To měření velmi urychlí. Měřidlo má ale jak jsem zjistila své „mouchy“ – dočtete se dále…

Měřidlo je také vybaveno metrem na měření výšky nártu – ten ale není podle mého názoru v praxi moc použitelný, protože je napevno fixován k posuvné části měřidla a nedá se posunout do potřebného místa k měření – do oblasti kotníku.

A teď zpátky k výsledkům měření. Srovnání výsledku měření měřidlem Hobbit Tools s měřidlem Plus 12 a měřidlem Clevermess mi nasadilo brouka do hlavy – rozdíl v měření dělal 0,5 cm! (měřeno opakovaně se stejnými výsledky!). Dlouho mi vrtalo hlavou, jak je to možné. A pak mě napadlo změřit naměřený prostor v měřidle Hobbit Tools vložením špejle (obr. 5) – a ejhle! Délka naměřené špejle (= délka nohy) byla 164 mm (obr. 6) – měřidlo přitom ukazovalo na číselné stupnici rozměr 160 mm! (obr. 7).

 

 

 

 

Závěry

Výsledky měření obkreslením nohy (164 mm) se shodovaly s výsledky měření měřidlem Clevermess (164 mm). Měřidlo Plus 12 naměřilo pouze o 1 mm rozdílný rozměr (165 mm), což považuji za téměř stejný a vyrovnaný výsledek. Diskutabilní zůstává měření měřidlem Hobbit Tools. Nedokážu posoudit, zda se jedná o vadný kus měřidla nebo zda by byly výsledky měření rozdílné u všech měřidel této značky. Každopádně pokud bychom měřili naměřený prostor špejlí, výsledek se shoduje s výsledky měření měřidlem Clevermess i obkreslením nohy u zdi (164 mm).

POZNÁMKA – po uveřejnění článku se ke mně dostaly komentáře od pár majitelů měřidla Hobbit Tools – jedno prý měří přesně a další 2 potvrzují nepřesnost měření. Z těchto čísel ale nelze dělat ještě žádné závěry…

Upozorňuji že se jedná pouze o můj osobní experiment – nejedná se o výsledky nějaké objektivní studie. V budoucnu bych ráda provedla test měření různými měřidly u stejného dítěte minimálně  2 různými osobami. To si ale budu muset buď počkat, až dcera doroste do věku, kdy bude více spolupracovat nebo si vypůjčit nějaké cizí dítě 🙂

 

Na závěr mám pro vás jednu radu zjistěte, která metoda měření vám i vašemu dítěti nejvíce vyhovuje a tuto metodu používejte pro všechna měření. Vyhnete se tak alespoň do určité míry zkreslení, která při měření často vznikají…

 

Pokud jste se prokousali až sem na závěr článku, gratuluji 🙂 Článek to byl dlouhý a obsáhlý, ale doufám, že alespoň trochu vnesl světlo do stinných úskalí, která měření nohou (zejména u dětí) často provází… 🙂

Napadají vás přesto nějaké otázky nebo jste něčemu nerozuměli? Napište mi dotaz níže do komentářů 🙂

 

Související články:

Jak správně změřit dítěti nohu?

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *