K čemu měřidlo Plus 12 slouží?

V příspěvku o metodách měření dětských nohou jsem zmiňovala, že na měření dětských nohou a bot existuje na trhu řada pomůcek – měřidel. Já ráda používám jako jednu z měřících metod měřidlo Plus 12 a v tomto příspěvku se pokusím sepsat moje zkušenosti s používáním měřidla 🙂

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak na měření nohou, tak i na měření délky vnitřního prostoru délky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat (navíc bývá často měření měřidlem přesnější než měření stélky metrem, proč si povíme dále).

Pravidelným měřením tak můžete jednoduše kontrolovat, zda boty nejsou už dítěti malé.

Jak měřidlo funguje?

Měřidlo nastavíme tak, aby byl červený zobáček o něco málo delší než palec měřené nohy. Dítě stojí plnou vahou oběma nohama vedle sebe.


Nohu postavíme na měřidlo a dáváme pozor na to, aby byla pata v těsném kontaktu s měřidlem (viz fotka).

Nejdelší prst (nejčastěji palec) je položený na zobáčku měřidla. 

Přidržujeme nožičku dítěte a lehce nadlehčíme palec, abychom mohli posunout zobáček měřidla tak, aby nejdelší prst (palec) zapadl do žlábku měřidla (mladším dětem paleček zvedneme pasivně, starší děti mohou palec nadzvednout samy).

Nadrvedneme palec a posuneme zobáček měřidla směrem k palci
Kontrola usazení palce do žlábku měřidla

Na zadní straně měřidla vidíme naměřenou hodnotu. Ta je však i s nadměrkem 12 mm, pro zjištění délky nohy musím tedy od naměřené hodnoty odečíst 12 mm!

 

Je potřeba změřit dítěti obě nožky – můžou být rozdíly v délce a někdy je potřeba zohlednit rozdíl při výběru bot.

Při měření nohy tedy měřidlo Plus 12 automaticky přidává 12 mm k délce chodidla vašeho dítěte (více o délce nadměrku v tomto článku). Poté jednoduše změříte vnitřní délku dané boty vložením měřidla do boty (číslo, které vidím = reálný rozměr délky uvnitř boty)  – v optimálním případě by se měla podle výrobce obě čísla na stupnici shodovat (= nadměrek v botě by měl u dětí být  12 mm).

Na základě mých klinických zkušeností se však obecně přikláním k maximálnímu nadměrku v botě 10 mm, u začínajících chodců je vhodný menší nadměrek – 8 mm. Stejně tak noha s úzkou patou, nízkým nártem a drobným kotníkem často také nesnese větší nadměrek než 1 cm, aby noha v botě dobře seděla.

Chceme-li zjistit samotný rozměr délky chodidla, musíme od naměřené hodnoty délky nohy odečíst 12 mm!

Červený zobáček na konci měřidla kopíruje přibližně výšku prostoru, který by bota měla prstům poskytnout. Ale vzhledem k tomu, že výška prstů se může velmi lišit (jak u dětí, tak u dospělých), je potřeba i tento fakt při měření bot zohlednit (viz fotky).

Dětská noha (zvednutý palec)
Dospělá noha

Pro konkrétnější představu, na jakém principu měřidlo funguje, připojuji odkaz na toto video:

Videoukázka některých metod měření nohou (na začátku měřidlo Plus 12)

Limity měřidla a praktické rady

Jedním z mála nedostatků tohoto měřidla je skutečnost, že neumí změřit šířku nohy/boty. Kdo by měl zájem, na trhu existuje např. měřidlo Clevermess (k nahlédnutí >> ZDE << ), které  i tuto funkci ovládá. Toto měřidlo má však svá úskalí (o tom více v jednom z dalších článků).

Důležité upozornění k praktickému používání měřidla – zadní část měřidla je potřeba pevně opřít  do paty, špičku měřidla směřujeme směrem palcové straně boty (viz fotky) = do stejného směru jako měříme délku nohy

 

U některých modelů obuvi se může stát, že nebude možné zasunout červený zobáček až do špičky boty kvůli nízkému prostoru ve špičce (jedná se například o některé capáčky – např. Tikki či Froddo Prewalkers).

Měřidlo tedy měří reálně využitelný prostor v botě (při srovnání s délkou vnitřní stélky boty by v tomto případě vyšel na měřidle Plus 12 menší rozměr – vždy nutno zohlednit výšku prstů!).

Orientačně můžeme zkontrolovat rozměr vnitřního prostoru v botě špejlí. Měření špejlí je však méně přesné, protože špejle se právě dostane i do míst ve špičce boty, kam se prsty u nižší výšky boty v prstové části nevměstnají. 

Pokud vás zajímá srovnání měření nohy různými metodami, mezi kterými je i měření nohy měřidlem Plus 12, přečtěte si tento článek.

Porovnání měřidel Plus 12 a Clevermess

Měřidlo Clevermess  ve srovnání s měřidlem Plus 12 nezohledňuje při měření vnitřní délky v botě potřebu dostatečné výšky vnitního prostoru boty v krajní prstové části (zobáček se dostane i do míst v botě, kam se prsty nevejdou, proto naměří měřidlo Clevermess do délky vždy více).

Proto se zdá být z tohoto úhlu pohledu měření délky vnitřního prostoru v botě měřidlem Clevermess méně přesné (při zohlednění faktu, že bereme v potaz výšku prstů měřeného jedince).

 

Srovnání výšky zobáčku měřidel

Při správném používání měřidla Clevermess  (dostatečném stlačení ramen měřidla na úroveň podrážky) je to jedna z nejpřesnějších metod měření vnitřní šířky uvnitř boty (viz následující fotka).

Tip nakonec

Nechce s vámi dítě u měření spolupracovat? Udělejte z měření hru! Třeba změřte měřidlem nohy oblíbeného plyšáka nebo polepte nohy samolepkami 😀  Buďte trpěliví… HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!

BONUS - TABULKA

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Související články

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Měřidlo Plus 12

2 komentáře u „Měřidlo Plus 12

 • 1 března, 2021 (3:18 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobry den, moc vam dekuji za zajimavy clanek o mereni nozicky. Mam doma meridlo clevermess a ted nove i fare. Rozdil mi vydel 1 milimetr. Problem nastal, kdyz jsem zacala porovnavat hodnoty primo v bote. Meridlo fare mi v bote udelal skoro pul cm rozdil. Myslim, ze na to v clanku take narazite, ale uz tam neni vysvetleno co je tedy presnejsi. Stelka mi vysla 167 mm a 162 mm mi vysel rozdil v mereni fare. Nejsem si jista, ktery udaj mam brat jako smerodatny. Velikost nozicky mi vysla 158 mm. Snad jsem to vysvetlila pochopitelne. Moc dekuji, pokud najdete cas mi odpovedet 🙂 zapotocka

  Reagovat
  • 2 března, 2021 (9:09 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   děkuji za váš komntář. Měřidlem Fare myslíte asi měřidlo Plus 12 že? Pokud je bota ve špičce na výšku příliš nízká měřidlo se nedostane až do úplného konce špičky kvůli zobáčku. Současně je vhodné měřidlo silně tlačit do paty boty. Musím tedy zohlednit tvar a výšku prstů dítěte (pokud se zejména palec zvedá nahoru, volila bych spíše botu s větším prostorem ve špičce než větší nadměrek v botě). Pokud jde stélka z boty vyndat, mužete ještě orientačně srovnat měření i s touto hodnotou. Snad jsem vám odpověděla srozumitelně 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *