V minulém příspěvku o měření dětských nohou jsem zmiňovala, že na měření dětských nohou a bot existuje na trhu řada pomůcek – měřidel. U nás doma používáme také měřidlo Plus 12 a tady jsou  moje zkušenosti 🙂

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak pro měření nohou, tak i měření délky vnitřní stélky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat (navíc je měření měřidlem přesnější než měření délky stélky metrem). Pravidelným měřením tak můžete jednoduše kontrolovat, zda boty nejsou už dítěti malé.

p1210185

JAK MĚŘIDLO FUNGUJE?

Při měření nohy měřidlo Plus 12 automaticky přidává 12 mm k délce chodidla vašeho dítěte (více o délce nadměrku v tomto článku). Poté jednoduše změříte vnitřní délku dané boty vložením měřidla do boty  – v optimálním případě by se měla podle výrobce obě čísla na stupnici shodovat.

Na základě mých klinických zkušeností se však obecně přikláním k maximálnímu nadměrku v botě 10 mm, u začínajících chodců volím nadměrek 0,6 – 0,8 mm. Stejně tak noha s úzkou patou, nízkým nártem a drobným kotníkem často také nesnese větší nadměrek než 1 cm, aby noha v botě dobře seděla.

Chceme-li zjistit samotný rozměr délky chodidla, musíme od naměřené hodnoty délky nohy odečíst 12 mm!

Červený zobáček na konci měřidla kopíruje přibližně výšku prostoru, který by bota měla prstům poskytnout.

Pro konkrétnější představu, jak se z měřidlem pracuje, připojuji odkaz na toto video:

LIMITY MĚŘIDLA A PRAKTICKÉ RADY

Jedním z mála nedostatků tohoto měřidla je skutečnost, že neumí změřit šířku nohy/boty. Kdo by měl zájem, na trhu existuje např. měřidlo Clevermess (k nahlédnutí >> ZDE << ), které  i tuto funkci ovládá.

Důležité upozornění k praktickému používání měřidla – zadní část měřidla je potřeba pevně opřít  do paty.

U některých modelů obuvi se může stát, že nebude možné zasunout červený zobáček až do špičky boty kvůli nízkému prostoru ve špičce (jedná se například o některé capáčky – např. Tikki či Froddo Prewalkers). Měřidlo tedy měří reálně využitelný prostor v botě.

Orientačně můžeme zkontrolovat rozměr vnitřního prostoru v botě špejlí. Měření špejlí je však méně přesné, protože špejle se právě dostane i do míst ve špičce boty, kam se prsty u nevhodného tvaru špičky boty nevměstnají

Pokud vás zajímá srovnání měření nohy různými metodami, mezi kterými je i měření nohy měřidlem Plus 12, přečtěte si tento článek.

TIP NAKONEC

Nechce s vámi dítě spolupracovat? Udělejte z měření hru! Třeba změřte měřidlem nohy oblíbeného plyšáka nebo polepte nohy samolepkami 😀  Buďte trpěliví… HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!

p1210203

Související příspěvky:

Jak správně změřit dětem nohy?  – návod jak změřit nožky + tipy jak na to, aby to dítě bavilo 🙂

Co je to nadměrek?  – obsahuje informace o variantách výběru vhodné velikosti nadměrku v botě

Rozdíly ve tvaru dětské nohy

Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Jak jednoduché je změřit nohy špatně

Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Měřidlo Plus 12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *