V minulém příspěvku o měření dětských nohou jsem zmiňovala, že na měření dětských nohou a bot existuje na trhu řada pomůcek – měřidel. U nás doma používáme také měřidlo Plus 12 a tady jsou  moje zkušenosti 🙂

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak pro měření nohou, tak i měření délky vnitřní stélky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat (navíc je měření měřidlem přesnější než měření délky stélky metrem). Pravidelným měřením tak můžete jednoduše kontrolovat, zda boty nejsou už dítěti malé.

p1210185

JAK MĚŘIDLO FUNGUJE?

Při měření nohy měřidlo Plus 12 automaticky přidává 12 mm k délce chodidla vašeho dítěte (více o délce nadměrku v tomto článku). Poté jednoduše změříte vnitřní délku dané boty vložením měřidla do boty  – v optimálním případě by se měla obě čísla na stupnici shodovat. U malých dětí však stačí nadměrek maximálně 1 cm, stejně tak nohy s úzkými patami a nízkými nárty často také nesnesou větší nadměrek než 1 cm, aby bota dobře seděla na noze (více o tom ve výše zmiňovanm článku).

Chceme-li zjistit samotný rozměr délky chodidla, musíme od naměřené hodnoty délky nohy odečíst 12 mm!

Červený zobáček na konci měřidla kopíruje přibližně výšku prostoru, který by bota měla prstům poskytnout.

Pro konkrétnější představu, jak se z měřidlem pracuje, připojuji odkaz na toto video:

LIMITY MĚŘIDLA

Jedním z mála nedostatků tohoto měřidla je skutečnost, že neumí změřit šířku nohy/boty. Kdo by měl zájem, na trhu existuje např. měřidlo Clevermess (k nahlédnutí >> ZDE << ), které  i tuto funkci ovládá.

Důležité upozornění k praktickému používání měřidla – zadní část měřidla je potřeba silou umístit co nejdále to jde do paty, což je někdy nemožné kvůli tvaru ušité boty.

Dalším limitem měřidla může být u některých modelů obuvi nemožnost zasunutí červeného zobáčku až do špičky boty kvůli nízkému prostoru ve špičce (jedná se například o některé capáčky – např. Tikki či Froddo Prewalkers), což také ovlivňuje výsledky měření (vyjde nám kratší délka stélky).

Když si nejste jistí, zda špička měřidla dosáhne až do samotné špičky boty, doporučuji přeměřit vnitřní prostor boty špejlí.

Pokud vás zajímá srovnání měření nohy různými metodami, mezi kterými je i měření nohy měřidlem Plus 12, přečtěte si tento článek.

TIP NAKONEC

Nechce s vámi dítě spolupracovat? Udělejte z měření hru! Třeba změřte měřidlem nohy oblíbeného plyšáka nebo polepte nohy samolepkami 😀  Buďte trpěliví… HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!

p1210203

Související příspěvky:

Jak správně změřit dětem nohy?  – návod jak změřit nožky + tipy jak na to, aby to dítě bavilo 🙂

Co je to nadměrek?  – obsahuje informace o variantách výběru vhodné velikosti nadměrku v botě

Rozdíly ve tvaru dětské nohy

Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Jak jednoduché je změřit nohy špatně

Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?

Mgr. Veronika Žáčková

Jsem fyzioterapeutka momentálně na mateřské dovolené se svými dcerami Nolou a Medou 🙂 Jednou z mých vlastností je určitá životní zvídavost, která se na poli problematiky dětského obouvání prohlubovala spolu s prvními krůčky starší dcery. Je mi blízký koncept minimalistické a barefoot obuvi zejména proto, že respektuje základní principy důležité pro správný vývoj nohou a podobá se zdravé a dnes velmi opomíjené bosé chůzi. Pojďme se spolu "projít" po virtuální stezce zdravého (ne)obouvání našich dětí... 🙂
Mgr. Veronika Žáčková
Měřidlo Plus 12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *