První krok, který je potřeba udělat před tím, než začneme vybírat botičky, je správně dítěti změřit nohu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji orientovat se pouze podle číslování bot – to se u konkrétních značek velmi liší a bývá proto dost zavádějící.

feet-619399_1280

JAK NOŽKY ZMĚŘIT?

Budeme potřebovat metr, papír, tužku (ne moc širokou, ideálně jen tuhu z propisky), izolepu, případně krabici od bot a trpělivost :). Pokud jsou vaše děti ještě malé, tak i nějakého pomocníka.

Doporučuji měřit nohy až v odpoledních hodinách. Nohy mohou být po celodenní chůzi mírně nateklejší než po ránu a naměříme proto reálnější hodnoty.

Krok 1 – příprava

Papír položíme na tvrdou zem (ne na koberec) – jednou stranou přesně na hranu zdi a připevníme jej k zemi izolepou, aby se nehýbal. Dítě na něj postavíme patami ke zdi a obkreslíme nohy.

Další možností je měření nohou v krabici. Umístěním nohy do rohu krabice si měření částečně zjednodušíme. Výsledky měření šířky nohy v krabici jsou podle mých zkušeností přesnější něž hodnoty šířky při obkreslování nohou na papír. Krabici je vhodné opřít vzadu o zeď (příliš měkká krabice by mohla zkreslit měření opřením paty).

Krok 2 – obkreslení nožky

  • ideálně je vhodné použít k obkreslování např. tuhu z propisky (ne širokou propisku nebo tužku – ta přidá při obkreslování pár mm navíc)
  • měříme-li nohu v krabici, obkreslíme oblast prstů a vnitřní nohu. Důležité je ale také obkreslit patu z obou stran, abychom odhadli střed paty pro pozdější měření
  • při měření délky nohy patou u zdi obkreslíme celou nohu až k patě. Pak dítě postavíme bokem – malíkovou stranou nohy ke zdi a obkreslíme vnitřní nohu (hlavně v nejširším místě nohy) pro kontrolní zjištění šířky nohy

Měření dětské nohy obkreslením

  • když dítě hůře spolupracuje, obkreslíme bosé nožky po celém obvodu chodidla kdekoliv na tvrdé podlaze (při měření na koberci vložíme pod papír tvrdou podložku)

  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou).
  • Při obkreslování prstů doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou).
  • Kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi (to platí u použití co nejtenčí psací potřeby viz výše). Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 

krok 3 – změření délky a šířky chodidla

U obkreslených obrysů na papíře či v krabici změříme délku a šířku chodidel. Měříme vždy v místě největší délky (Obr. 1) a šířky nohy – ne vždy je nejdelším prstem palec. V tom případě změříme délku pata – nejdelší prst. Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší – pro měření použijeme vždy delší rozměr.

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3

Obrázek č. 2 a 3 – aneb jak lehké je změřit nohu špatně

Názorná demonstrace toho, jak rozdílné výsledky mohou vzniknout při 2 způsobech měření! Správné měření (střed paty – nejdelší prst) je na obrázku č. 2 označeno modrou šipkou – naměřeno 164 mm. Oproti tomu měřením kolmicí na vodorovnou linii (červená šipka) naměříme pouhých 160 mm (stejný rozměr vidíme i na číselné stupnici vytištěného schématu) – rozdíl mezi měřeními dělá celé 4 mm! Záleží totiž na tom, v jakém úhlu nohu na papír umístíme! Názorné viditelné na obr. 3. Stejným způsobem je pak potřeba měřit i vnitřní prostor boty – měříme prostě nejdelší rozměr v botě.

krok 4 – přičtení nadměrku

K naměřené délce připočítáme nadměrek (10-12mm). Výsledná hodnota je délka stélky (=vnitřní část boty), kterou potřebujeme (podrobnější informace o nadměrku najdete v tomto článku).

Obrysy nohou nám prozradily její aktuální rozměry a také tvar nohy. Ten bývá mezi jednotlivci velmi rozmanitý a je jedním ze základních faktorů pro výběr konkrétní značky obuvi. Také výška nártu a šířka kotníku/paty hrají roli při výběru bot.

Doporučuji zavést si deníček, kam si vždy zaznamenáme datum měření a naměřené hodnoty. Budeme tak mít zpětně přehled o růstu chodidel. Vyplatí se také měřit nohy stále stejným způsobem – vyhneme se tak snadněji chybám ve výsledcích, které u měření často vznikají… Nejste-li si naměřeným výsledkem jistí, doporučuji měření pro srovnání opakovat! 🙂

Další možností je schovávat si obkreslené nohy na papíře i s rozměry a datem. 

Měření nohy podle otisku

Občas se můžete setkat s doporučením na měření nohy podle otisku nohy nabarvené barvou nebo olejem. Toto měření je ale velmi nepřesné a nemohu jej doporučit – výsledná naměřená délka otisku je vždy menší než skutečná délka nohy. 

otisk dětské nohy

Měření šířky nohou digitální šuplerou

Pokud máte doma digitální šupleru, určitě doporučuji zkusit si porovnat výsledky měření šířky nohou zjištěné obkreslením nohy s měřením šuplerou. Stává se totiž často, že nohu obkreslíme špatně (např. sklonem tužky nám vyjde vyšší hodnota, než ve skutečnosti je). Mám zkušenost, že někdy může rozdíl dělat i 5 mm, a to už dělá při výběru obuvi celkem velký rozdíl.

Měření nohy u malých dětí

Ale jak to udělat u menších dětí, kdy je často spolupráce složitější? I zde se můžeme pokusit změřit nohy u zdi či v krabici, ale malé děti bohužel často odmítají spolupracovat a musíme na to jinak :).

Výhodné je vzít si nějakého asistenta, který nám pomůže dítě udržet stát v klidu na místě, případně ho jakkoliv zabavit 🙂

Je dobré pak obkreslovanou nožičku lehce přidržet na papíru tak, aby bylo chodidlo a prsty pěkně narovnané. Měříme pak kdekoliv na rovné zemi, stole či židli, prostě kdekoliv, kde dítě chvíli vydrží. Z vlastní zkušenosti se mi u malých dětí nejvíce osvědčilo měření nohou na parapetu u okna. To děti většinou dost baví a vydrží alespoň chvíli klidně stát :).

Udělejte z měření hru – často pomůže, když třeba nejprve obkreslíte nohu sami sobě nebo oblíbenému plyšákovi 🙂 Když dítě nechce spolupracovat, vraťme se k měření později. Buďme trpěliví… 🙂

Zdá se vám tento způsob měření složitý? 

Existuje řada měřidel chodidel, které měření nohou do určité míry zjednoduší. Mezi ty cenově dostupnější patří např. měřidlo Plus 12. To používáme i u nás doma a pro inspiraci vysvětlím o co jde v dalším příspěvku 🙂 odkaz zde:  Měřidlo PLUS 12

Tak jak jste na tom? Máte už v měření jasněji 🙂 ? Napadají vás další otázky? Pak neváhejte a ptejte se. Stačí, když váš dotaz napíšete dolů do komentářů.

  • Odkaz na stažení šablony použité na obrázku >> ZDE <<  – důležité je ale změřit metrem vzdálenost pata – nejdelší prst a neorientovat se pouze podle vytištěné šablony! (při umístění nohy na papír v nesprávném úhlu by byl výsledný rozměr menší!) – viz fotky

Videoukázka některých metod měření dětské nohy:

Související články: 

Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Jak jednoduché je změřit nohy špatně?

Mgr. Veronika Žáčková

Jsem fyzioterapeutka momentálně na mateřské dovolené se svými dcerami Nolou a Medou 🙂 Jednou z mých vlastností je určitá životní zvídavost, která se na poli problematiky dětského obouvání prohlubovala spolu s prvními krůčky starší dcery. Je mi blízký koncept minimalistické a barefoot obuvi zejména proto, že respektuje základní principy důležité pro správný vývoj nohou a podobá se zdravé a dnes velmi opomíjené bosé chůzi. Pojďme se spolu "projít" po virtuální stezce zdravého (ne)obouvání našich dětí... 🙂
Mgr. Veronika Žáčková
Jak správně změřit dítěti nohu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *