První krok, který je potřeba udělat před tím, než začneme vybírat botičky, je správně dítěti změřit nohu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji orientovat se pouze podle číslování bot – to se u konkrétních značek velmi liší a bývá proto dost zavádějící.

feet-619399_1280

JAK NOŽKY ZMĚŘIT?

Budeme potřebovat metr, papír, tužku, izolepu, případně krabici od bot a trpělivost :). Pokud jsou vaše děti ještě malé, tak i nějakého pomocníka.

Doporučuji měřit nohy až v odpoledních hodinách. Nohy mohou být po celodenní chůzi mírně nateklejší než po ránu a naměříme proto reálnější hodnoty.

Obkreslení nohou u zdi

  • papír položíme na tvrdou zem (ne na koberec) – jednou stranou přesně na hranu zdi a připevníme jej k zemi izolepou, aby se nehýbal. Dítě na něj postavíme patami ke zdi a obkreslíme nohy. Dítě by mělo stát na obou nohách rovnoměrně, nohy jsou položené vedle sebe na šířku pánve.

Obkreslení nohou volně v prostoru

  • obkreslíme bosé nožky po celém obvodu chodidla kdekoliv na tvrdé podlaze (při měření na koberci vložíme pod papír tvrdou podložku), u malých dětí bývá efektivní měření na okenním parapetu 🙂

POZOR! Často se povede obkreslit nohu tak, že noha vychází řádově o pár mm širší (např. pokud přidám díky špatnému sklonu tužky 2 mm  navíc na každé straně, vyjde mi rozměr nohy o 4 mm širší, než jsou skutečné rozměry nohy!). Proto doporučuji vždy měřit více metodami a výsledky mezi sebou porovnat!

  • kontrolní zjištění šířky nohy – postavíme dítě bokem ke zdi tak, aby se noha dotýkala zdi a obkreslíme nohu (hlavně v nejširším místě nohy). Tato metoda se zdá být ale zkreslující, protože může dojít ke stlačení prstů na straně zdi (noha se zdá bát užší než ve skutečnosti je). Přesnější metodu měření šířky nohy si představíme dále v článku (měření šuplerou).

Měření dětské nohy obkreslením

Obkreslení nohou v krabici

Další diskutovanou možností je měření nohou v krabici.  Tato metoda má své zastánce i odpůrce. Umístěním nohy do rohu krabice se zdá, že si měření částečně zjednodušíme. Opět však záleží, jakou silou se noha o krabici opírá (může dojít k jejímu stlačení a tím zkreslení údajů). Pokud tuto metodu vyzkoušíte, je vhodné krabici opřít vzadu o zeď (příliš měkká krabice by mohla zkreslit měření opřením paty).

Měříme-li nohu v krabici, obkreslíme oblast prstů a vnitřní nohu. Důležité je ale také obkreslit patu z obou stran, abychom odhadli střed paty pro pozdější měření délky nohy.

Tuto metodu měření bych ale brala pouze jako orientační a prověřila naměřené údaje i nějakou další měřící metodou. 

ZÁSADY PŘI MĚŘENÍ NOHOU

  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou).
  • Při obkreslování prstů doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou).
  • Kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi. Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 

Změření délky a šířky chodidla 

U obkreslených obrysů na papíře změříme délku a šířku chodidel. Měříme vždy v místě největší délky (Obr. 1) a šířky nohy – ne vždy je nejdelším prstem palec. V tom případě změříme délku pata – nejdelší prst. Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší.

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3

Obrázek č. 2 a 3 – aneb jak lehké je změřit nohu špatně

Názorná demonstrace toho, jak rozdílné výsledky mohou vzniknout při 2 způsobech měření! Správné měření (střed paty – nejdelší prst) je na obrázku č. 2 označeno modrou šipkou – naměřeno 164 mm. Oproti tomu měřením kolmicí na vodorovnou linii (červená šipka) naměříme pouhých 160 mm (stejný rozměr vidíme i na číselné stupnici vytištěného schématu) – rozdíl mezi měřeními dělá celé 4 mm! Záleží totiž na tom, v jakém úhlu nohu na papír umístíme! Názorné viditelné na obr. 3. Stejným způsobem je pak potřeba měřit i vnitřní prostor boty – měříme prostě nejdelší rozměr v botě.

Další krok – přičtení nadměrku

K naměřené délce připočítáme nadměrek (0,8 – 12mm). Výsledná hodnota je délka stélky (= vnitřní část boty), kterou potřebujeme (podrobnější informace o nadměrku najdete v tomto článku).

Obrysy nohou nám prozradily její aktuální rozměry a také tvar nohy. Ten bývá mezi jednotlivci velmi rozmanitý a je jedním ze základních faktorů pro výběr konkrétní značky obuvi. Také výška nártu a šířka kotníku/paty hrají roli při výběru bot.

Doporučuji zavést si deníček, kam si vždy zaznamenáme datum měření a naměřené hodnoty. Budeme tak mít zpětně přehled o růstu chodidel. Vyplatí se také měřit nohy stále stejným způsobem – vyhneme se tak snadněji chybám ve výsledcích, které u měření často vznikají… Nejste-li si naměřeným výsledkem jistí, doporučuji měření pro srovnání opakovat! 🙂

Další možností je schovávat si obkreslené nohy na papíře i s rozměry a datem. 

Měření nohy podle otisku

Občas se můžete setkat s doporučením na měření nohy podle otisku nohy nabarvené barvou nebo olejem. Toto měření je ale velmi nepřesné a nemohu jej doporučit – výsledná naměřená délka otisku je vždy menší než skutečná délka nohy. 

otisk dětské nohy

Měření šířky nohou digitální šuplerou

Pokud máte doma digitální šupleru, určitě doporučuji zkusit si porovnat výsledky měření šířky nohou zjištěné obkreslením nohy s měřením šuplerou. Stává se totiž často, že nohu obkreslíme špatně (např. sklonem tužky nám vyjde vyšší hodnota, než ve skutečnosti je). Mám zkušenost, že někdy může rozdíl dělat i 5 mm, a to už dělá při výběru obuvi celkem velký rozdíl.

Měření nohy u malých dětí

Ale jak to udělat u menších dětí, kdy je často spolupráce složitější? I zde se můžeme pokusit změřit nohy u zdi či v krabici, ale malé děti bohužel často odmítají spolupracovat a musíme na to jinak :).

Výhodné je vzít si nějakého asistenta, který nám pomůže dítě udržet stát v klidu na místě, případně ho jakkoliv zabavit 🙂

Je dobré pak obkreslovanou nožičku lehce přidržet na papíru tak, aby bylo chodidlo a prsty pěkně narovnané. Měříme pak kdekoliv na rovné zemi, stole či židli, prostě kdekoliv, kde dítě chvíli vydrží. Z vlastní zkušenosti se mi u malých dětí nejvíce osvědčilo měření nohou na parapetu u okna. To děti většinou dost baví a vydrží alespoň chvíli klidně stát :).

Udělejte z měření hru – často pomůže, když třeba nejprve obkreslíte nohu sami sobě nebo oblíbenému plyšákovi 🙂 Když dítě nechce spolupracovat, vraťme se k měření později. Buďme trpěliví… 🙂

Zdá se vám tento způsob měření složitý? 

Existuje řada měřidel chodidel, které měření nohou do určité míry zjednoduší. Mezi ty cenově dostupnější patří např. měřidlo Plus 12. To používáme i u nás doma a pro inspiraci vysvětlím o co jde v dalším příspěvku 🙂 odkaz zde:  Měřidlo PLUS 12

Tak jak jste na tom? Máte už v měření jasněji 🙂 ? Napadají vás další otázky? Pak neváhejte a ptejte se. Stačí, když váš dotaz napíšete dolů do komentářů.

  • Odkaz na stažení šablony použité na obrázku >> ZDE <<  – důležité je ale změřit metrem vzdálenost pata – nejdelší prst a neorientovat se pouze podle vytištěné šablony! (při umístění nohy na papír v nesprávném úhlu by byl výsledný rozměr menší!) – viz fotky

Videoukázka některých metod měření dětské nohy:

Související články: 

Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Jak jednoduché je změřit nohy špatně?

Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak správně změřit dítěti nohu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *