Měření šířky nohy patří k často diskutovaným tématům. Setkávám se s tím, že se šířka nohy měří různými způsoby a někdy se zarputile řeší každý milimetr, což bývá zejména vzhledem k častým chybám při měření z mého úhlu pohledu občas trochu přehnané.

Ráda bych proto sepsala do samostatného článku moje zkušenosti a po(nad)hled na měření šířky nohy 🙂

Metody měření šířky nohou

Šířku nohou můžeme zjišťovat různými metodami. Hned na úvod napíšu, že nejpřesněji mi vychází měření šířky nohy posuvným měřidlem (šuplerou) přes základní klouby prstů (viz dále).

Vzhledem k ostřejším částem posuvného měřidla musíme dbát zvýšené opatrnosti při práci s měřidlem, případně si pořídit bezpečnější plastovou variantu posuvného měřidla. My máme doma digitální posuvné měřidlo koupené v Lidlu za 269 Kč, ale poslouží i obyčejná šuplera.

Přesto je vždy vhodné si výsledky měření porovnat s jinou metodou. Vhodné je např. obkreslit nohu na papír (detailní popis metody obkreslování nohy a dalších metod měření najdete v tomto článku).

Obkreslené chodidlo versus posuvné měřidlo (šuplera)

Šířku nohy změříme jako kolmici na osu chodidla (v nejširším místě). Osa chodidla je spojnice středu paty a druhého prstu (viz obrázek níže).

Takto definuje osu nohy Kapandji, níže přidávám fotku z knihy „Thy Physiology of the Joints“, ze které je obrázek pořízen:

Osa nohy podle Kapandjiho (= spojnice bodu ZZ')

Takto pak může vypadat váš záznam měření nohou:

Obecně se ale dá říct, že základním předpokladem pro získání přesného údaje o šířce nohy není až tak přesné místo, kde šířku měříme, ale pečlivé a správné obkreslení nohy! U měření šířky je však také potřeba  individuálně zohlednit tvar nohy (např. při určité deformitě nohy).

Ze špatného obkreslení nohy vzniká podle mého názoru nejvíce chyb. Při nepřesném obkreslení nohy totiž většinou pár milimetrů na každé straně přidáme (nejčastěji se povede nesprávně obkreslit základní kloub palce a malíčku, což je místo, kde šířku měříme), a proto často vychází naměřená hodnota šířky větší, než noha ve skutečnosti měří a sháníme pak boty s příliš velkým nadměrkem do šířky. Tato chyba je poměrně častá, když s obkreslováním nohou teprve začínáme, ale stává se opakovaně i mně, proto výsledek vždy porovnávám s měřením šířky šuplerou. Chyby vznikají také při obkreslování nohy tlustší fixou.

Jak postupovat při měření nohy s posuvným měřidlem si řekneme a ukážeme v následujícím videu :).

Na následujících fotkách si ukážeme, jak může chyba při obkreslování nohy jednoduše vzniknout. Rozdíl v šířce u 2x obkreslené stejné nohy mi vyšel 4 mm!

vlevo - špatně obkresleno, vpravo - správně obkresleno
obkresleno poprvé - šířka 8 cm
obkresleno podruhé - šířka 8,4 cm

Pro porovnání výsledků jsem změřila šířku nohy také digitální šuplerou, ta naměřila šířku 7,7 cm (viz fotky dále). Rozdíl mezi podruhé obkreslenou nohou a šuplerou tedy činí 7 mm (8,4 cm – 7,7 cm)!

Rozdíl mezi pečlivěji obkreslenou nohou a šuplerou dělal 3 mm

Měření šířky nohy měřidlem Clevermess

Limity měřidla pro měření šířky nohy:

  • ramena měřidla nejdou individuálně posouvat tak, aby se šířka měřila vždy v oblasti nejširšího místa předonoží (u větších nohou měří měřidlo šířku v prstové části nohy, kde nás šířka nezajímá) – viz obr. 1. Na obrázku 2. jsem nohu posunula na měřidle tak, aby byla ramena umístěna v nejširším místě nohy, výsledek tohoto měření vidíte na obr. 3 (78 mm).
Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3

Zamyšlení - kde měříme my šířku nohy a jak měří obchody šířku v botě?

V obchodech s barefoot obuví měří šířku uvnitř boty nejčastěji měřidlem Clevermess. A velmi záleží na tom, jak kdo s měřidlem pracuje.

Měřidlo Clevermess pracuje na principu, že se jeho ramena pohybují do stran a současně displej ukazuje hodnotu v milimetrech (max. 80 mm)

Ramena měřidla je potřeba při měření boty jemně ze stran zvenku zatlačit k sobě tak, aby se dostaly na úroveň podrážky (pomůže zatlačit měřidlo do podrážky boty) – aby ramena měřidla neroztahovaly svršek boty příliš do stran nad úroveň podrážky a nevycházel větší rozměr šířky boty než ve skutečnosti (viz další fotka).

 

Na následující fotce vidíme uložení měřidla Clevermess na obrys obkreslené nohy s naměřenou délkou a šířkou nohy. Všimněte si, že ramena měřidla přibližně kopírují místo obecně doporučované pro měření šířky nohy (kolmice na osu nohy – viz výše).

Většina eshopů s obuví měří šířku v botách právě měřidlem Clevermess, proto je vhodné měřit šířku nohy ve stejném místě, kde měří šířku v botě ramena měřidla Clevermess, aby byly výsledky co nejpřesnější a srovnávali jsme při výběru bot reálné rozměry.

Změřná šířka nohy (kolmice na osu chodidla)
Ramena měřidla Clevermess kopírují čáru měřící šířku nohy

Kolik přidat nadměrek do šířky při výběru bot?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Důležitou proměnnou je např. typ bot, jaký dítěti vybíráme (zimní boty – musíme počítat se silnější ponožkou/sandále – naboso, navíc často jsou do šířky poddajnější) nebo materiál, z jakého je vyroben svršek obuvi (některá bota pustí nohu pár mm do šířky více než je šířka podrážky).

Příliš velký nadměrek do šířky může stimulovat nohu do úchopové místo do opěrné funkce. Pokud ale bota sedí dobře kolem kotníku, zvládne dítě nadměrek do šířky i o pár mm větší.

Obecně lze doporučit nadměrek do šířky na každé straně o cca 1-2 mm větší než je šířka nohy (prsty se v odrazové fázi kroku přirozeně mírně rozšíří do vějíře) – ALE pozor na časté chyby v měření nohy do šířky!

Slovo závěrem

Jak tedy vidíme, chyba může nastat jak při obkreslování nohy, tak i při měření boty! Srovnávají se pak nepřesné údaje a výsledek toho, jak bota dítěti na šířku sedne/nesedne nás může někdy nemile překvapit…

Pár mm rozdíl mezi opakovanými měřeními stejnou osobou je navíc běžná realita jak u obkreslování nohy, tak u měření měřidlem Clevermess.

Nejlepšího výsledku tedy docílíme, když měříme nohu opakovaně více způsoby a výsledky porovnáme.

Ideální je pak s dítětem zajet do kamenné prodejny barefoot obuvi a boty si tam sami změřit a vyzkoušet, připadně nakupovat na eshopech s barefoot obuví, kde jsme si jistí, jak při měření šířky nohy s měřidlem Clevermess pracují. Za sebe doporučuji např. Sojka shop nebo eshop Vpavucině či Botatex. 

 

Milimetr sem, milimetr tam, na měření šířky si pozor dám! 🙂

BONUS - TABULKA!

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Související články:

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak měřit šířku nohy?
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *