V tomto článku se zaměříme hlavně na šířku paty a její vliv na výběr obuvi a porovnáme ji s dalšími měřenými parametry jakou je výška nártu, šikmý obvod paty a šířka nohy. 

Jak a kde měříme šířku paty?

Šířku paty měříme od středu paty v místě 10% z délky nohy jako kolmici na osu nohy – viz obrázek (příklad: délka nohy = 22 cm, 10 % z 22 cm = 2,2 cm, naměřím 2,2 cm od středu paty a udělám kolmici na osu chodidla. Osa chodidla = spojnice středu paty a vrcholu ukazováčku).

Jak co nejpřesněji změřit nohy se dočtete v tomto článku.

Schéma měření nohy
Ukázka měření šířky paty

Tato metoda měření šířky paty i fotka níže vychází z této studie.

Schéma měření nohy z projektu „DOROTHY Mass Foot Measurement campaign“

Měřené nohy 3 dětí měly různou délku – Vojta 17,7 cm, Nola 18,8 cm a Jonatan 20,7 cm. Typově se však jedná o 3 rozdílné typy nohou, jak si ukážeme dále.

Nola a Vojta - srovnání

Vojta je kamarád od Noly z lesní školky. Vojtova noha je obkreslená modře, noha od Noly červeně. Vojta má široké paty, vysoký nárt a širší nohu v prstové části. Oproti tomu Nola má velmi úzkou patu, nízký nárt, ale zato šířku v prstové části stejně širokou jako Vojta (viz fotky dále). 

Podle rozměrů šířky nohy bychom mohli říct, že by jim měly sedět podobné boty. Pokud se však zaměříme i na šířku pat a výšku nártu, situace se mění. Boty, které budou v kotníku hezky sedět Vojtovi, budou Nole v kotníku odstávat a pata nebude v botě dobře usazená. 

Vlevo Vojta, vpravo Nola
Rozdíl v šířce pat měřených v délce 10% z délky nohy jako kolmice na osu chodidla (zelená čára) - Nola 39 mm, Vojta 47 mm (rozdíl 8 mm)
Nola (červená) - užší pata a štíhlejší chodidlo, ale šířka prstů stejná jako u Vojty!
Detail srovnání šířky paty

Jonatan

Pro srovnání se podívejme ještě na nohu Jonatana. Tato noha je poměrně široká v prstové části (8 cm) a má hodně vysoký nárt (viz srovnání dále). Šířka paty je však 4,5 cm. Vojta má patu širokou 4,7 cm, a to má délku nohy o 3 cm kratší než Jonatan. 

Toto porovnání nám naznačuje, že rozmanitost kombinací měřených paramentrů může být opravdu velká.

Výška nártu a prozutí boty

Následující fotky ilustrují rozdíly ve výšce nártu u různých typů nohou (co je to výška nártu a prozutí boty se dočtete v tomto článku).

Nola - výška nártu 12,3 cm
Vojta - výška nártu 14 cm
Jonatan - výška nártu 16 cm
Nola - šikmý obvod paty 19,5 cm
Vojta - šikmý obvod paty 20,5 cm
Jonatan - šikmý obvod paty 22 cm

Test v botě - dobře padnoucí boty

Na následujících fotkách vidíme vystřižený obrys nohy Noly (úzká pata), vložený do jejích třech dobře padnoucích bot. Touto metodou se můžeme relativně objektivně přesvědčit o tom, zda boty dítěti v patě skutečně padnou, pokud si nejsme u některých bot jistí.

Úzká pata v tenisce Sole Runner Puck
Úzká pata v zimních botách Beda (z hladké kůže)
Úzká pata v teniskách Jonap
Sole Runner Puck obuté na noze s úzkou patou
Jonap obuté na noze s úzkou patou

Test v botě - špatně padnoucí boty

Na dalších fotkách si ukážeme špatně padnoucí boty. Meda má stejně jako Nola úzké paty – na fotkách vidíme obrys její nohy v capáčkoidní botě s podrážkou značky Jack and Lily. Míra dotažení boty k noze není na nohy Medy v tomto případě dostatečná a daleko lépe ji sedí např. některé modely bot značky Fare bare, které lépe sedí na úzké paty.  Podrobnější srovnání šířky paty těchto bot s jinými značkami k přečtení v tomto článku.

Úzká pata v botě značky Jack and Lily (kolem paty je na podrážce dost místa)
Boty nesedí dobře kolem kotníku (tyto boty měly nadměrek necelých 1,5 cm oproti noze). Boty byly nevhodně velké, ale menší velikost mohla dcera nosit pouze s nadměrkem maximálně 0,7 cm, jinak také neseděly kolem kotníku.

Slovo závěrem

Vybrat dobře padnoucí boty, které by splňovaly všechny výše zmíněné parametry, není vždy úplně jednoduché. Ráda bych ale zdůraznila, že to, aby boty dobře seděly v patě, považuji za velmi důležité! A u valgózních (dovnitř vpadlých) kotníků o to více… 

Tak vám přeji, ať se v té „obuvní džungli“ rychle zorientujete a najdete pro nohy vašich dětí dobře padnoucí boty! 

BONUS - TABULKA

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Související články

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?
Štítky:

4 komentáře u „Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?

 • 1 března, 2021 (11:19 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Nevím, jestli k Vám tato zpráva doputuje, když je článek už cca dva roky starý. Zajímalo by mě, jakou značku bot byste doporučila na nožku, kterou má Jonatan. Syn (3,5 roku) má velmi podobný profil nohy, délku cca 16,5 cm, šířku 7 cm, úzkou patu a opravdu vysoký nárt. Navíc má ploché nožky a valgozní kotníky. Popravdě mi přijde, že na tento typ nožky je prakticky nemožné sehnat BF botu, která by opravdu seděla. Vyzkoušeli jsme mnoho modelů pro širokou nožku a úzkou patu – Baby bare, Jonap, Fare, avšak všechny jsou mu dost těsné přes nárt (do Fare se ani nedostane). Fyzioterapeutka nám doporučila Bedy, které jsme nakonec pořídili – vyšší kotníčkovou verzi. Avšak zdá se mi, že synova patička v nich opravdu nesedí příliš dobře a při běhu se mu kotníky docela dost vtáčejí dovnitř. Navíc, díky rovné špičce v nich často brká. Je to náš první BF model a vypadá to, že syn si v nich jinak docela lebedí – jsou lehké, takže v nich může lítat jako drak:-), ale přesto bych uvítala nějakou botku, která by mu seděla o chlup lépe.
  Moc Vám děkuji za případnou odpověď.
  Hezký den.
  Lucka Koštejnová

  Reagovat
  • 2 března, 2021 (9:31 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   sháníte asi celoroční boty? Co se týká bot značky Beda, většina modelů opravdu nesedí na úzkou patu. Co se týká značky Fare Bare, tak tam je více modelů na vyšší nárt a širší nohu, např. plátěné modely. Zkuste to víc prozkoumat, dělají se teď nově modely řady A a B, které se liší (verze B je novější, je trochu užší,ale vyšší nad prsty). Boty značky Fare Bare mají navíc opatek, který bude u vašeho syna asi vhodný a mívají hezky tvarovanou patní mističku na stélce.Ještě semě napadá podívat se na nové modely značky Peres,ale nevím, jestli mají opatek…Nejlépe zajet někam do prodejny a vyzkoušt více modelů, ale vzhledem k současné situaci to asi musíte řešit jinak… 🙁 přeju šťastnou ruku ( a pak i nohu) při výběru! 🙂

   Pegres

   Reagovat
 • 2 března, 2021 (10:47 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Moc děkuji za odpověď. Na Fare se ještě podívám, plátěnky bychom mohli vyzkoušet třeba již toto léto. Co jsem vysledovala, tak Pegres většinou nemají pevný opatek, ale alespoň mají kulatou špičku a syn by nemusel tolik brkat. Pak jsem ještě uvažovala o kompromisních botkách Livia a Luca. Škoda, že Beda nám v té patě nesedí, co do šířky a výšky nártu jsou opravdu luxusní.
  Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji hezký den.
  L.

  Reagovat
  • 4 března, 2021 (9:42 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, ano Pegres nebudou mít asi tolik vyztuženou patu…Livie a Luca na turf podrážce by taky mohly sednout, špička je podobná jako u Beda. Tak držím palce s výběrem 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *