V tomto článku se zaměříme hlavně na šířku paty a její vliv na výběr obuvi a porovnáme ji s dalšími měřenými parametry jakou je výška nártu, prozutí a šířka nohy. 

Měřené nohy 3 dětí měly různou délku – Vojta 17,6 cm, Nola 18,9 cm a Jonatan 20,7 cm. Typově se však jedná o 3 rozdílné typy nohou, jak si ukážeme dále.

 

Nola a Vojta - srovnání

Vojta je kamarád od Noly z lesní školky. Vojtova noha je obkreslená modře, noha od Noly červeně. Vojta má široké paty, vysoký nárt a širší nohu v prstové části. Oproti tomu Nola má velmi úzkou patu, nízký nárt, ale zato šířku v prstové části stejně širokou jako Vojta (viz fotky dále). 

Podle rozměrů šířky nohy bychom mohli říct, že by jim měly sedět podobné boty. Pokud se však zaměříme i na šířku pat, situace se mění. Boty, které budou v kotníku hezky sedět Vojtovi, budou Nole v kotníku odstávat a pata nebude v botě dobře usazená. 

Vlevo Vojta, vpravo Nola
Rozdíl v šířce paty měřené 2 cm od konce paty je 1 cm (Vojta vpravo 5 cm, Nola vlevo 4 cm)
Nola (červená) - užší pata a štíhlejší chodidlo, ale šířka prstů stejná jako u Vojty!
Detail srovnání šířky paty

Jonatan

Pro srovnání se podívejme ještě na nohu Jonatana. Tato noha je poměrně široká v prstové části (8 cm) a má hodně vysoký nárt (viz srovnání dále). Šířka paty je však 4,5 cm. Vojta má patu širokou 5 cm, a to má délku nohy o 3 cm kratší než Jonatan. 

Toto porovnání nám naznačuje, že rozmanitost kombinací měřených paramentrů může být opravdu velká.

Výška nártu a prozutí boty

Následující fotky ilustrují rozdíly ve výšce nártu u různých typů nohou (co je to výška nártu a prozutí boty se dočtete v tomto článku).

Nola - výška nártu 12,3 cm
Vojta - výška nártu 14 cm
Jonatan - výška nártu 16 cm
Nola - prozutí 19,5 cm
Vojta - prozutí 20,5 cm
Jonatan - prozutí 22 cm

Test v botě - dobře padnoucí boty

Na následujících fotkách vidíme vystřižený obrys nohy Noly (úzká pata), vložený do jejích třech dobře padnoucích bot. Touto metodou se můžeme relativně objektivně přesvědčit o tom, zda boty dítěti v patě skutečně padnou, pokud si nejsme u některých bot jistí.

Úzká pata v tenisce Sole Runner Puck
Úzká pata v zimních botách Beda (z hladké kůže)
Úzká pata v teniskách Jonap
Sole Runner Puck obuté na noze s úzkou patou
Jonap obuté na noze s úzkou patou

Test v botě - špatně padnoucí boty

Na dalších fotkách si ukážeme špatně padnoucí boty. Meda má stejně jako Nola úzké paty – na fotkách vidíme obrys její nohy v capáčkoidní botě s podrážkou značky Jack and Lily. Míra dotažení boty k noze není na nohy Medy v tomto případě dostatečná a daleko lépe ji sedí např. některé modely bot značky Fare bare, které lépe sedí na úzké paty.  Podrobnější srovnání šířky paty těchto bot s jinými značkami k přečtení v tomto článku.

Úzká pata v botě značky Jack and Lily (kolem paty je na podrážce dost místa)
Boty nesedí dobře kolem kotníku (tyto boty měly nadměrek necelých 1,5 cm oproti noze). Boty byly nevhodně velké, ale menší velikost mohla dcera nosit pouze s nadměrkem maximálně 0,7 cm, jinak také neseděly kolem kotníku.

Slovo závěrem

Vybrat dobře padnoucí boty, které by splňovaly všechny výše zmíněné parametry, není vždy úplně jednoduché. Ráda bych ale zdůraznila, že to, aby boty dobře seděly v patě, považuji za velmi důležité! A u valgózních (dovnitř vpadlých) kotníků o to více… 

Tak vám přeji, ať se v té „obuvní džungli“ rychle zorientujete a najdete pro nohy vašich dětí dobře padnoucí boty! 

Související články

Mgr. Veronika Žáčková

Jsem fyzioterapeutka momentálně na mateřské dovolené se svými dcerami Nolou a Medou 🙂 Jednou z mých vlastností je určitá životní zvídavost, která se na poli problematiky dětského obouvání prohlubovala spolu s prvními krůčky starší dcery. Je mi blízký koncept minimalistické a barefoot obuvi zejména proto, že respektuje základní principy důležité pro správný vývoj nohou a podobá se zdravé a dnes velmi opomíjené bosé chůzi. Pojďme se spolu "projít" po virtuální stezce zdravého (ne)obouvání našich dětí... 🙂
Mgr. Veronika Žáčková
Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi?
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *