V obchodech s dětskou obuví se setkáme s rozmanitou škálou dětských botiček. Jak se ale v této „džungli“ vyznat a vybrat pro vaše dítě vhodné obutí? 

Není asi nutné se bavit o nezávadnosti materiálů, ze kterých jsou boty vyrobeny. Jsou tu ale jiná kritéria, mnohdy živě diskutovaná. Např. pediatry často doporučovaná obuv s certifikací Žirafa. Řekneme si, že když je to bota zdravotně certifikovaná, měla by asi být pro naše děti zárukou zdravotní nezávadnosti. Jak za chvíli zjistíme, ne vždy tomu tak (se vší úctou k jejich práci) ale bohužel musí být…

boty

Na co se tedy při výběru bot zaměřit?

Správné boty my měly nohám poskytovat ochranu a zároveň co nejméně ovlivňovat jejich přirozené fungování. Obutá noha by měla pracovat a cítit se velmi podobně, jako kdyby byla naboso.

Jak by taková bota měla vypadat?

 1. velmi lehká, pohodlná, se svrškem z prodyšného a poddajného materiálu
 2. tenká a pružná podrážka, která je lehce ohebná ve všech směrech (a to v její celé délce), umožňující přirozené odvíjení nohy a vnímání povrchu, po kterém chodíme
 3. široká a prostorná špička boty, nejlépe s minimálním zaoblením ze strany palce
 4. plochá podrážka bez podpatku a bez zvednutí špičky (nebo musí jít špička lehce stlačit prstem do roviny)
 5. bez klenby – tedy ne „anatomicky tvarovaná“ stélka, ale rovná stélka (volná citace z časopisu Umění fyzioterapie (2016): 2, str. 56)

Velmi názorné video s českými titulky o tom, jak má vypadat zdravá obuv pro děti je k nahlédnutí zde: (DOPORUČUJI – trvá jen 7 min)  🙂

Už jste se podívali na video? Teď navrhuji následující. Zkuste vybrat nějakou dětskou botu z botníku a prozkoumat, kolik parametrů z výše uvedených splňuje. Pokud většinu nebo dokonce všechny – gratuluji! Pokud velmi málo nebo dokonce žádnou, nezoufejte. Začít se dá kdykoliv 🙂

Jaká je realita?

Realita je však taková, že najít boty, které splňují důležitá kritéria zdravého obouvání, není v běžných obchodech s dětskou obuví vůbec jednoduché (ale ne nemožné :). Bohužel dokonce často boty označené jako zdravotní tato kritéria nesplňují.

Co tedy dělat?

head-806232_960_720

V prvé řadě použít selský rozum a při výběru bot pamatovat na výše uvedená doporučení. Občas se dá i v běžném obchodě na vhodné boty natrefit, ale bude vás to stát hodně času, sil a trpělivosti 🙂

Druhou možností je začít se zajímat o značky minimalistické a barefoot obuvi, kterých je na trhu celá řada. I tady ale platí zásada selského rozumu – bohužel i zde se pod označením barefoot obuvi občas dají najít modely, které neodpovídají všem kritériím (každé noze sedí jiný typ boty). Těchto případů je ale podstatně méně. O konkrétních značkách a typech bot se dočtete více v recenzních albech.

Jsou barefoot boty vhodné pro všechny děti?

Většina dětí se rodí se zdravýma nohama. Přesto existuje malé procento dětí se specifickými závažnějšími neurologickými či ortopedickými vadami, u kterých je pevná obuv se speciální stélkou zcela na místě. Jedná se však o poměrně malé procento dětí (ale je potřeba podotknout, že i nohy těchto dětí potřebují senzorickou stimulaci).

Další skupinu tvoří děti např. s valgozitou patní kosti (vbočenými kotníky), výrazným plochonožím, valgozitou palce nebo jinými odchylkami, vznikajícími často z neoptimálního psychomotorického vývoje, v některých případech podpořeného celkovou hypotonií (sníženým svalovým napětím) či hypermobilitou kloubů u dítěte.

V těchto případech je vždy vhodné konzultovat situaci s fyzioterapeutem (optimálně orientovaném také v problematice barefoot obouvání). Většinou se totiž nejedná o izolovaný problém v oblasti nohou, ale je třeba řešit problém komplexně – tedy nejen v oblasti nohou a nejen vhodným výběrem obuvi a případnou korekcí speciálními stélkami do bot, ale zejména vhodným cvičením. U některých vad nohou je užitečné doplnit terapii kineziotapingem.

U výběru venkovní obuvi se u valgózních kotníků přikláním k obuvi s pevnějším opatkem (aby pata držela v botě na správném místě).

Přechod na barefoot obouvání by měl být plynulý a postupný – toto doporučení však podle mého názoru platí hlavně pro nohy dospělé, které byly zvyklé na dlouhodobé celoživotní nošení nevhodné obuvi… Dětská noha si na tuto obuv zvykne velmi rychle a ráda 🙂

 

Tip

Při výběru obuvi nechte dítě se v botách projít, proběhnout, poskočit, dřepnout si, stoupnout na špičky nebo kleknout. Boty by ho neměly v žádné aktivitě omezovat. Jedním z příznaků příliš tvrdých bot může být došlap na celé chodidlo.

Co takhle si to vyzkoušet?

Ještě stále váháte, jestli jsou takové boty pro vaše dítě vhodné? Navrhuji vám následující – pořiďte dítěti jedny takové boty na zkoušku a sledujte, co se bude dít – jak se dítě v botách pohybově projevuje, ptejte se, jak se v botách cítí… U začínajících chodců je rozdíl v chůzi v barefoot/nebarefoot botách nejvíce viditelný – pro ilustraci klikněte na toto video (odkaz na web  >> ZDE <<):

Slovo na závěr 

Je potřeba si uvědomit, že stejně tak důležité (a podle mého názoru ještě důležitější), jako je vybrat dětem kvalitní obuv, je dopřát jejich nohám pestrost pohybu a dostatek stimulů. Umožněme dětem tuto přirozenou radost z bosého pohybu, jejich nohy se pak budou usmívat 🙂 Článek o benefitech chůze naboso k přečtení >> ZDE <<.

otaznikotaznikTak máme za sebou jednu velkou kapitolu, která mohla ve vašich hlavách vytvořit řadu otazníků… Možná vás napadá, jestli je chůze v botách s tenkou podrážkou nebo naboso zdravá i po tvrdém povrchu? A jestli jsou boty tohoto typu zdravé i pro ty nejmenší děti? Jestli není pro nohu lepší pevná kotníková obuv s tvarovanou stélkou? Tato i další témata „nakousneme“ v některém z dalších příspěvků.. 🙂

Související články:

Rozdíly ve tvaru dětské nohy

Chyby při zkoušení dětských bot

Je chůze naboso pro dětské nohy zdravá?

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Podle jakých kritérií vybírat dětskou obuv?
Štítky:

2 komentáře u „Podle jakých kritérií vybírat dětskou obuv?

 • 26 ledna, 2019 (5:50 am)
  Trvalý odkaz

  Dobry den. Prosim o radu. S 2,5letou dcerou jdeme od fyzioterapeuta s tejpy a posilovacimi cviky na nohy a brisko. Mirna diastaza, valgozita, propnute nozky, mirne vystrcene brisko – kompenzace v oblasti zad/prohnuti. Od mala pouze bf obuv nebo kompromis. Bohuzel jsem se od fyzio nedozvedela znacku obuvi, ktera by byla pro dceru vhodna. Ma uzsi nozku, leto 2018 odchodila ve filli, podzim ve froddo celorockach a zimu nyni ve vyssich fillii. Zacinala chodit v 11m v Attipas a pak capacky, jonap sandalky kompromisni. Pote uz jen froddo. Prosim o doporuceni znacky obuvi. Pry mame mit pevnejsi opatek. Ktere boty by to splnily a zaroven nezpusobily jine komplikace? Zijeme v Praze, chuze spise po zpevnenem povrchu. Dekuji mnoho.

  Reagovat
  • 26 ledna, 2019 (7:21 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   Nepisete aktuální rozměry nohy (délku a šířku), tvar nohy(hlavně prstů-nejdelsi palec?), taky je důležitá výška nártu,ale podle zvolených značek obuvi odhadují spíš normální nebo nižší? A na jaké roční období boty sháníte? S pozdravem Veronika

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *