S měřením nohou mám řekla bych poměrně bohatou zkušenost. A stejně se mi to stalo! Obkreslila jsem jednu nohu špatně a šířka jedné nohy vyšla skoro o 4 mm více než nohy druhé. A co když se nám povede špatně obkreslit obě nohy? Pak si třeba ani nevšimneme, že jsme měřili špatně a vyjde nám nereálný rozměr, který může do značné míry ovlivnit výběr obuvi. 

Z mojí zkušenosti se toto stává často např. u měření malých dětí, které nespolupracují a my musíme pracovat rychle. Řekla bych, že častěji se chyby dělají při měření šířky nohou než délky. A jak uvidíte na fotkách, i mistr tesař se utne, natožpak když s měřením nohou teprve začínáme! Jak se chybám při měření vyhnout si řekneme dále.

Fotky z měření

Obkreslování nohou na parapetu u okna (baví malé děti)
(U spolupracujících dětí je lepší obkreslit nohu u zdi nebo v krabici)
Už na první pohled jsem si všimla rozdílu v šířce obkreslených nožek
Levá noha - šířka 66 mm
Pravá noha - šířka 63 mm

Výsledek měření

Rozdíl mezi pravou a levou nohou dělal 3 mm do šířky. Proto jsem se rozhodla přeměřit šířku nohy ještě šuplerou. 

Pokud tuto pomůcku doma máte a stane se vám to, co mně, vřele doporučuji použít. Při troše zručnosti se s ní dá pracovat poměrně rychle a je tedy celkem  použitelná i u malých dětí (my máme doma elektronickou šupleru koupenou v Lidlu, ale poslouží i obyčejná šuplera). Každopádně u malých dětí je výhodné měřit nohy ve dvou – jeden se věnuje dítěti, druhý měření 🙂

Srovnání výsledků měření šířky nohy šuplerou a obkreslením nohy - potvrdilo se mi, že jsem levou nohu obkreslila špatně, šířka pravé nohy se shoduje s měřením šuplerou

Pokud šupleru doma nemáte, doporučuji obkreslení nohou opakovat, případně zkusit změřit šířku nohy bokem u zdi a výsledky porovnat.

Měření šířky nohy bokem u zdi

Praktické rady u měření nohou

  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou)
  • Při obkreslování prstů doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou)
  • Kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi (nejlepší je použít co nejtenčí psací potřebu, např. tuhu z propisky). Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 

Pokud s měřením teprve začínáte, určitě je vhodné nohy měřit různými způsoby, aby jste si udělali reálnou představu o rozměrech. 

Naopak pokud už své dítě měříte delší dobu, zhruba víte, jakou šířku nohy vašeho dítěte mají a všimnete si větší odchylky při měření porovnáním s minulým měřením. Noha se sice růstem roztahuje i do šířky, ale v minimálních rozměrech. 

Kontrola vhodně zvolené boty vzhledem k šířce nohy

Pokud mají boty vašeho dítěte vyndávací vnitřní stélku, je možné orientačně podle otisku nohy v botě zkontrolovat, zda mají nohy v botě dostatek prostoru v prstové části. Slovo orientačně je důležité, protože ne vždy kopíruje vnitřní stélka vnitřní prostor v botě! 

V ideálním případě bychom měli vidět otisk podobný na fotce níže – mezi jednotlivými prsty vidíme dostatek prostoru (tzn. bota netlačí špatným tvarem špičky prsty k sobě a noha může přirozeně při odrazu roztáhnout prsty do mírného vějířku). Nemělo by docházet ani k utlačování palce směrem k ostatním prstům. 

Více o měření nohou se dočtete v tomto článku.

Tak měření 3 x ZDAR a napište, jak se vám to povedlo 🙂

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak jednoduché je změřit nohy špatně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *