V rubrice BOSOHRÁTKY najdete videoukázky a návody ke cvičení, které mohou sloužit jako inspirace ke stimulaci a cvičení (nejen) nohou dětí formou hry. Upozorňuji, že se nejedná o cílené cvičení na konkrétní zdravotní problém – pro tyto případy je vždy vhodné komplexní vyšetření fyzioterapeutem a výběr individuální terapie, mnohdy zaměřené i na vzdálenější partie těla.

Dnes jsem pro vás napsala článek o tom, jak formou hry zvládnout s malými dětmi protahování adduktorů kyčlí (svalů vnitřní strany stehen) tak, aby to děti bavilo. Na konci článku najdete videonávod, jak na to 🙂

Provedení hry

Posadíme se naproti dítěte s rozkročenými nohami. Svými nohami zafixujeme nohy dítěte, abychom zamezili jejich krčení při natahování se pro hračku umístěnou na stranu. Někdy je potřeba během hry korigovat špičku nohy do vnějšího postavení či zafixovat rukou kolena (děti mají tendenci kolena krčit).

Hru na protahovanou hrajeme s oblíbenými hračkami (nejlépe plyšáky), které střídavě umisťujeme na stranu tak, aby se dítě muselo pro hračku natahovat.

Hru zpestříme občasným schováním plyšáka pod naše tričko (dítě se musí natahovat dopředu) nebo „útěkem“ plyšáka nad hlavu dítěte.

Zdravotní efekt

Cvičení je vhodné zejména pro děti s postavením nohou do tvaru X, ale obecně neuškodí nikomu 😉

A jak uvidíte, cvičení se dá zvládnout i s dalším malým dítětem, toužícím být u všeho s vámi 😀

Videoukázka

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Bosohrátky – protahování svalů formou hry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *