V rubrice BOSOHRÁTKY najdete videoukázky a návody ke cvičení, které mohou sloužit jako inspirace ke stimulaci a cvičení (nejen) nohou dětí formou hry. Upozorňuji, že se nejedná o cílené cvičení na konkrétní zdravotní problém – pro tyto případy je vždy vhodné komplexní vyšetření fyzioterapeutem a výběr individuální terapie, mnohdy zaměřené i na vzdálenější partie těla.

Dnes jsem pro vás napsala článek o tom, jak formou hry zvládnout s malými dětmi protahování adduktorů kyčlí (svalů vnitřní strany stehen) tak, aby to děti bavilo. Na konci článku najdete videonávod, jak na to 🙂

Provedení hry

Posadíme se naproti dítěte s rozkročenými nohami. Svými nohami zafixujeme nohy dítěte, abychom zamezili jejich krčení při natahování se pro hračku umístěnou na stranu. Někdy je potřeba během hry korigovat špičku nohy do vnějšího postavení či zafixovat rukou kolena (děti mají tendenci kolena krčit).

Hru na protahovanou hrajeme s oblíbenými hračkami (nejlépe plyšáky), které střídavě umisťujeme na stranu tak, aby se dítě muselo pro hračku natahovat.

Hru zpestříme občasným schováním plyšáka pod naše tričko (dítě se musí natahovat dopředu) nebo „útěkem“ plyšáka nad hlavu dítěte.

Zdravotní efekt

Cvičení je vhodné zejména pro děti s postavením nohou do tvaru X, ale obecně neuškodí nikomu 😉

A jak uvidíte, cvičení se dá zvládnout i s dalším malým dítětem, toužícím být u všeho s vámi 😀

Videoukázka

Mgr. Veronika Žáčková

Jsem fyzioterapeutka momentálně na mateřské dovolené se svými dcerami Nolou a Medou 🙂 Jednou z mých vlastností je určitá životní zvídavost, která se na poli problematiky dětského obouvání prohlubovala spolu s prvními krůčky starší dcery. Je mi blízký koncept minimalistické a barefoot obuvi zejména proto, že respektuje základní principy důležité pro správný vývoj nohou a podobá se zdravé a dnes velmi opomíjené bosé chůzi. Pojďme se spolu "projít" po virtuální stezce zdravého (ne)obouvání našich dětí... 🙂
Mgr. Veronika Žáčková

Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)

Bosohrátky – protahování svalů formou hry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *