První krok, který je potřeba udělat před tím, než začneme vybírat botičky, je správně dítěti změřit nohy. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji orientovat se pouze podle číslování bot – to se u konkrétních značek velmi liší a bývá proto dost zavádějící.

Zásady při měření nohou

  • na obkreslování použijeme ostrouhanou obyčejnou tužku (ne příliš širokou), tužku držíme při obkreslování z vnější strany
  • Kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi. Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 
  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou).
  • Při obkreslování prstů u dětí doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou).

Jak nožky změřit?

Budeme potřebovat pravítko, papír, tužku, izolepu a trpělivost :). Pokud jsou vaše děti ještě malé, tak i nějakého pomocníka.  Na konci článku se seznámíme také s měřidly, které se dají na měření noh využít.

Doporučuji měřit nohy až v odpoledních hodinách. Nohy mohou být po celodenní chůzi mírně nateklejší než po ránu a naměříme proto reálnější hodnoty.

Představíme si postupně jednotlivé možnosti měření nohou:

Obkreslování nohou u zdi

  • papír položíme na tvrdou zem (ne na koberec) – jednou stranou přesně na hranu zdi a připevníme jej k zemi izolepou, aby se nehýbal. 
  • Dítě na něj postavíme patami ke zdi a obkreslíme nohy (obkroužíme také patu ze stran, kam se tužkou dostaneme). 
  • Dítě by mělo stát na obou nohách rovnoměrně, nohy jsou položené vedle sebe na šířku pánve, váha je na celé ploše nohou (neopírat se pasivně o zeď). 
Sklon tužky při obkreslování je kolmo k zemi

Obkreslení nohou volně v prostoru

  • obkreslíme bosé nožky po celém obvodu chodidla kdekoliv na tvrdé podlaze (při měření na koberci vložíme pod papír tenkou tvrdou podložku), u malých dětí bývá efektivní měření na okenním parapetu 🙂

POZOR! Často se povede obkreslit nohu tak, že noha vychází řádově o pár mm širší (např. pokud přidám díky špatnému sklonu tužky 2 mm  navíc na každé straně, vyjde mi rozměr nohy o 4 mm širší, než jsou skutečné rozměry nohy!). Proto doporučuji vždy měřit více metodami a výsledky mezi sebou porovnat! Více o tomto problému se dočtete v tomto článku.

  • kontrolní zjištění šířky nohy – postavíme dítě bokem ke zdi tak, aby se noha dotýkala zdi a obkreslíme nohu (hlavně v nejširším místě nohy). 
  • Tato metoda se zdá být ale zkreslující, protože může dojít ke stlačení prstů na straně zdi (noha se zdá být užší než ve skutečnosti je). Přesnější metodu měření šířky nohy si představíme dále v článku (měření šuplerou). Podrobnější informace o problematice měření šířky nohy se dočtete v tomto článku.

Obkreslení nohou v krabici

Další diskutovanou možností je měření nohou v krabici.  Tato metoda má své zastánce i odpůrce, já osobně ji nepoužívám, výsledky vycházejí podle mého názoru zkreslené. 

Umístěním nohy do rohu krabice se zdá, že si měření částečně zjednodušíme. Opět však záleží, jakou silou se noha o boky krabice opírá (může dojít k jejímu stlačení a tím zkreslení údajů). 

Pokud tuto metodu vyzkoušíte, je vhodné krabici opřít vzadu o zeď (příliš měkká krabice by mohla zkreslit měření opřením paty). 

Tuto metodu měření  bych brala pouze jako orientační, vždy je však potřeba porovnat výsledky s jinou měřící metodou!

Měření nohou podle otisku

Občas se můžete setkat s doporučením na měření nohy podle otisku nohy nabarvené barvou nebo olejem. 

Toto měření je ale velmi nepřesné a nemohu jej doporučit – výsledná naměřená délka otisku je vždy menší než skutečná délka nohy (viz fotky).

MĚŘENÍ NOHOU POMOCÍ MĚŘIDEL

K měření nohou můžeme také použít k tomu určená měřidla. V zásadě můžeme říci, že se dají použít většinou až u trochu více spolupracujících dětí (z osobní zkušenosti nejdříve mezi 2 a třetím rokem věku, ale najdou se i výjimky, které spolupracují i dříve :). 

V tomto článku zmíním měřidlo Plus 12, měřidlo Clevermess a digitální šupleru (na konci článku najdete odkaz na videoukázku některých metod měření).

Měřidlo Plus 12

Jedná se o měřidlo, jehož výhodou je možnost použití jak pro měření nohou, tak i měření délky vnitřní stélky v botách, kde není možné  vnitřní stélku z boty vyndat. 

Když se s měřidlem naučíte zacházet, je to velmi vhodný pomocník na měření nohou jak dětí, tak dospělých. Cena měřidla se liší u jednotlivých prodejců, začíná však na cca 249 Kč. 

Při měření nohy měřidlo Plus 12 automaticky přidává 12 mm k délce chodidla vašeho dítěte (více o délce nadměrku v tomto článku). 

Chceme-li zjistit samotný rozměr délky chodidla, musíme od naměřené hodnoty délky nohy odečíst 12 mm!

Podrobné informace o tom, jak se s měřidlem Plus 12 pracuje, jaké jsou jeho limity a na co je potřeba si u měření měřidlem dát pozor se dočtete v tomto článku.

Měřidlo Clevermess

Jedná se o digitální měřidlo, umožňující měřit nejen délku, ale také šířku dětských nohou a bot.

Rozptyl měření je od vel. 21 – 41 (u měření vel. 31 a výše je potřeba nasadit na měřidlo prodlužovací nástavec). Cena měřidla je 1090 Kč, dá se koupit >> ZDE <<.

Vysvětlení, jak  s měřidlem pracovat, je hezky zaznamenáno na tomto videu.

Clevermess pracuje na principu, že se jeho ramena pohybují do stran a současně displej ukazuje hodnotu v milimetrech (max. 80 mm)

Ramena měřidla je potřeba při měření boty jemně ze stran zvenku zatlačit k sobě tak, aby se dostaly na úroveň podrážky (pomůže zatlačit měřidlo do podrážky boty) – aby ramena měřidla neroztahovaly svršek boty příliš do stran nad úroveň podrážky a nevycházel větší rozměr šířky boty než ve skutečnosti – viz následující fotky.

Limity měření šířky nohou měřidlem Clevermess:

Boční svorky nejdou individuálně posouvat dopředu a dozadu tak, aby se šířka měřila vždy v oblasti hlaviček metatarsů nohy (u větších nohou se měří v prstové části nohy! – viz fotka výše). 

U větších velikostí nohou nestačí rozpětí měření pouze do 8 cm (nohy bývají širší a měřidlo už není schopné reálnou šířku změřit).

Boční svorky neměří u větších velikostí nohu v nejširším místě, ale v oblasti prstů
Takto by se musela noha na měřidle posunout, aby měřidlo měřilo nejširší část nohy

Měření šířky nohy posuvným měřidlem (šuplerou)

Pokud máte doma digitální šupleru, určitě doporučuji zkusit si porovnat výsledky měření šířky nohou zjištěné obkreslením nohy s měřením šuplerou.

Jak postupovat při měření nohy s posuvným měřidlem si řekneme a ukážeme v následujícím videu :).

 

Další krok – přičtení nadměrku

K naměřené délce připočítáme nadměrek (0,8 – 12mm). Výsledná hodnota je délka stélky (= vnitřní část boty), kterou potřebujeme (podrobnější informace o nadměrku najdete v tomto článku).

Obrysy nohou nám prozradily její aktuální rozměry a také tvar nohy. Ten bývá mezi jednotlivci velmi rozmanitý a je jedním ze základních faktorů pro výběr konkrétní značky obuvi. Také výška nártu a šířka kotníku/paty hrají roli při výběru bot.

Doporučuji zavést si deníček, kam si vždy zaznamenáme datum měření a naměřené hodnoty. Budeme tak mít zpětně přehled o růstu chodidel. Vyplatí se také měřit nohy stále stejným způsobem – vyhneme se tak snadněji chybám ve výsledcích, které u měření často vznikají… Nejste-li si naměřeným výsledkem jistí, doporučuji měření pro srovnání opakovat! 🙂

Další možností je schovávat si obkreslené nohy na papíře i s rozměry a datem. 

 

 

 

 


 

Měření šířky nohou digitální šuplerou

Pokud máte doma digitální šupleru, určitě doporučuji zkusit si porovnat výsledky měření šířky nohou zjištěné obkreslením nohy s měřením šuplerou. Stává se totiž často, že nohu obkreslíme špatně (např. sklonem tužky nám vyjde vyšší hodnota, než ve skutečnosti je). Mám zkušenost, že někdy může rozdíl dělat i 5 mm, a to už dělá při výběru obuvi celkem velký rozdíl.

 

Měření nohy u malých dětí

Ale jak to udělat u menších dětí, kdy je často spolupráce složitější? I zde se můžeme pokusit změřit nohy u zdi či v krabici, ale malé děti bohužel často odmítají spolupracovat a musíme na to jinak :).

Výhodné je vzít si nějakého asistenta, který nám pomůže dítě udržet stát v klidu na místě, případně ho jakkoliv zabavit 🙂

Je dobré pak obkreslovanou nožičku lehce přidržet na papíru tak, aby bylo chodidlo a prsty pěkně narovnané. Měříme pak kdekoliv na rovné zemi, stole či židli, prostě kdekoliv, kde dítě chvíli vydrží. Z vlastní zkušenosti se mi u malých dětí nejvíce osvědčilo měření nohou na parapetu u okna. To děti většinou dost baví a vydrží alespoň chvíli klidně stát :).

Udělejte z měření hru – často pomůže, když třeba nejprve obkreslíte nohu sami sobě nebo oblíbenému plyšákovi 🙂 Když dítě nechce spolupracovat, vraťme se k měření později. Buďme trpěliví… 🙂

 

Zdá se vám tento způsob měření složitý? 

Existuje řada měřidel chodidel, které měření nohou do určité míry zjednoduší. Mezi ty cenově dostupnější patří např. měřidlo Plus 12. To používáme i u nás doma a pro inspiraci vysvětlím o co jde v dalším příspěvku 🙂 odkaz zde:  Měřidlo PLUS 12

Tak jak jste na tom? Máte už v měření jasněji 🙂 ? Napadají vás další otázky? Pak neváhejte a ptejte se. Stačí, když váš dotaz napíšete dolů do komentářů.

  • Odkaz na stažení šablony použité na obrázku >> ZDE <<  – důležité je ale změřit metrem vzdálenost pata – nejdelší prst a neorientovat se pouze podle vytištěné šablony! (při umístění nohy na papír v nesprávném úhlu by byl výsledný rozměr menší!) – viz fotky

Videoukázka některých metod měření dětské nohy:

Související články: 

Srovnání měření délky nohy měřidly Plus 12, Clevermess, Hobbit Tools a obkreslením nohy

Jak měřit šířku nohy?

Jak jednoduché je změřit nohy špatně?

Jak souvisí šířka paty s výběrem obuvi

Podle mé zkušenosti se jedná o nejpřesnější metodu měření šířky nohy! 

Stává se totiž často, že nohu obkreslíme nepřesně (např. obkreslení špatným sklonem tužky nám vyjde vyšší hodnota, než ve skutečnosti je). Mám zkušenost, že někdy může rozdíl dělat i 5 mm, a to už dělá při výběru obuvi celkem velký rozdíl.

Rozdíl mezi obkreslením nohy a měřením šuplerou (v tomto případě 3 mm)

Změření délky a šířky chodidla z obkresu nohy

U obkreslených obrysů na papíře změříme délku a šířku chodidel.

Délku nohy měříme jako spojnici paty a nejdelšího prstu (nejčastěji palce). Není výjimkou, že se délka obou chodidel liší.

Šířku nohy změříme jako kolmici na osu chodidla (v nejširším místě). Osa chodidla je spojnice středu paty a druhého prstu.

Takto definuje osu nohy Kapandji, níže přidávám fotku z knihy „Thy Physiology of the Joints“, ze které je obrázek pořízen:

Osa chodidla podle Kapandjiho ( = spojnice ZZ')
Měření délky nohy
Měření šířky nohy

Další krok - přičtení nadměrku

K naměřené délce připočítáme nadměrek do délky (0,8 – 12mm). Podrobnější informace o nadměrku najdete v tomto článku).

Obrysy nohou nám prozradily její aktuální rozměry a také tvar nohy. Ten bývá mezi jednotlivci velmi rozmanitý a je jedním ze základních faktorů pro výběr konkrétní značky obuvi. Také výška nártu a šířka kotníku/paty hrají roli při výběru bot.

Doporučuji zavést si deníček, kam si vždy zaznamenáme datum měření a naměřené hodnoty. Budeme tak mít zpětně přehled o růstu chodidel. Vyplatí se také měřit nohy stále stejným způsobem – vyhneme se tak snadněji chybám ve výsledcích, které u měření často vznikají… Doporučuji měření vždy pro srovnání opakovat buď stejnou nebo jinou měřící metodu, aby jste si byli výsledkem jistí :).

Další možností je schovávat si obkreslené nohy na papíře i s rozměry a datem. 

Měření nohou u malých dětí

Jak postupovat při měření u menších dětí, kdy je často spolupráce složitější? I zde se můžeme pokusit změřit nohy výše uvedenými metodami, ale malé děti bohužel často odmítají spolupracovat a musíme na to jinak :).

Výhodné je vzít si nějakého asistenta, který nám pomůže dítě udržet stát v klidu na místě, případně ho jakkoliv zabavit 🙂

Je dobré obkreslovanou nožičku lehce přidržet na papíru tak, aby bylo chodidlo a prsty pěkně narovnané

Měříme pak kdekoliv na rovné zemi, stole či židli, prostě kdekoliv, kde dítě chvíli vydrží. Protože je měření někdy boj o vteřiny, stačí nám u nejmenších dětí obkreslit patu, označit nejdelší prst (nejčastěji palec) a udělat 2 čáry v nejširším místě předonoží dítěte na palcové a malíkové straně (neobkreslujeme nožku celou).

Z vlastní zkušenosti se mi u malých dětí nejvíce osvědčilo měření nohou na parapetu u okna. To děti většinou dost baví a vydrží alespoň chvíli klidně stát :).

Měření šuplerou
Obkreslení nohou na parapetu

Udělejte z měření hru – často pomůže, když třeba nejprve obkreslíte nohu sami sobě nebo oblíbenému plyšákovi 🙂 Když dítě nechce spolupracovat, vraťme se k měření později. Buďme trpěliví… 🙂

Videoukázka některých metod měření dětské nohy:

BONUS - TABULKA

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Související články:

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak správně změřit dítěti nohy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *