Kinesiotejping patří mezi poměrně mladou metodu, poslední dobou hojně využívanou nejen v rehabilitaci, ale také ve sportu. Své uplatnění nachází mimo jiné také jako doplňková terapie v léčbě některých vad nohou u dětí. Na rozdíl od klasické pevné tejpovací pásky je kinesio tejpovací páska pružná.

Cílem tohoto příspěvku není vysvětlení konkrétních metodik aplikace kinesiotejpingu. Ráda bych se však přiblížila možnosti  jeho využití u konkrétních zdravotních obtíží dětských nohou.

Z vlastní zkušenosti vím že spolupráce s 2-3 letými dětmi bývá někdy dost zapeklitá… 🙂 Proto bych se s vámi také ráda podělila o pár tipů, jak  spolupráci s nejmenšími dětmi zjednodušit a jak je motivovat, aby je lepení bavilo :).

U jakých diagnóz se v souvislosti s nohama kineziotejping u dětí používá?

Nejčastěji se kinesiotejping užívá jako doplňková metoda:

  • pro korekci podélně a příčně ploché nohy
  • jako podpora korekce valgozity (vbočení) kotníků
  • u vadného držení těla
  • u miminek s nesprávným psychomotorickým vývojem

Cílem použití kinesiotejpu např. u valgózních kotníků je korekce postavení kloubu do neutrálnějšího postavení – tedy hlavně centrace patní kosti. Neutrální postavení kloubu si můžeme představit tak, že jsou jednotlivé kosti vůči sobě nastavené do polohy, ve které pak může být kloub optimálně zatěžován.

Základem vyšetření prováděného fyziotrapeutem je zhodnocení, zda se jedná o izolovanou vadu nohy, či zda je souvislost s vyššími etážemi (například dysfunkcí v oblasti kyčelních kloubů či břišních svalů).

Pružná páska dítě neomezuje v pohybové aktivitě a zároveň dovoluje zatěžovat nohu v lepším osovém postavení.

Jak dlouho páska na těle vydrží?

Nožky mohou zůstat zalepené průměrně 3-4 dny, poté je vhodné nechat kůži od pásky pár dnů odpočinout. Záleží dost na kvalitě použité pásky (většina výrobců uvádí průměrně výdrž 4 dny) – to je potřeba vyzkoušet s konkrétní značkou. Dalším faktorem je, jestli chodí dítě s tejpem plavat či zvýšená potivost nohou – v těchto případech se bude páska odlepovat pravděpodobně rychleji…

Pásku lepíme vždy na suchou a odmaštěnou pokožku.

Může se rodič techniku kinesiotejpingu sám naučit?

Přemýšlíte, jestli by tato metoda byla vhodná pro nohy vašeho dítěte? Jako optimální postup doporučuji nejprve navštívit proškoleného fyzioterapeuta, který s kinesiotejpováním pracuje. Vysvětlí vám základní vlastnosti kinesiotejpu a ukáže místo, směr nalepení a tah tejpu pro konkrétní aplikaci lepení na základě vyšetření klienta.

Určitě nedoporučuji orientovat se podle videí na internetu. Inspirací vám však může být e-book od fyzioterapeutky Lucie Kinclové, najdete ho ZDE.

Mimo jiné vám fyzioterapeut na základě vyšetření vysvětlí souvislosti pravděpodobného vzniku obtíží a doporučí i vhodné cviky, cílené na konkrétní problém.

Je důležité také zmínit, že jakmile tejp nalepíte špatně, při dalším přelepování už nemusí dostatečně lepit a držet na svém místě.

Při použití kvalitních kinesiotejpů s dobrým lepidlem může zase nastat problém, že půjdou obtížně z kůže sejmout.  Jak tejp nejšetrněji sundat si ukážeme v následujícím videu.

Jak bezbolestně sundat tejp? – YouTube

Jedna ruka přidržuje pásku tlakem na kůži, druhá ruka odlepí konec pásky a roluje (odlepuje) tejp přes prsty, které tlačí pasků do kůže a současně se pohybují ve směru odlepování pásky.

Nechce s vámi dítě spolupracovat?

Ano, taky jsem to nejen se svou 2,5 letou dcerou zažila 🙂 A donutilo mě to přemýšlet nad tím, jak to udělat, aby děti lepení bavilo a vydržely v klidu při samotném lepení pásky. Sundávání pásky může být totiž pro děti trochu nepříjemné, což byl třeba u dcery důvod, proč si pak nechtěla nechat nalepit pásku znovu. Tak co s tím? 🙂

Jednou z možností je koupit dětský kinesiotejp s obrázky – pro představu vypadá takto.  Lepení s tímto obrázkovým tejpem děti velmi baví. Já mám doma zásobu jednobarevných tejpů, tak jsme vymysleli, že po nalepení namalujeme na pásku obrázek podle výběru dcery. Jindy zase pomohlo zatejpovat nožičky taky plyšovým kamarádům 🙂

Přeji vám, ať je tejpování pro vás i vaše dítě zábava! 🙂

Použity informace z časopisu  Umění fyzioterapie (2016): 1, str. 47.

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Kinesiotaping dětských nohou + tipy pro lepší spolupráci s dětmi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *