S měřením nohou mám řekla bych poměrně bohatou zkušenost. A stejně se mi to stalo! Obkreslila jsem jednu nohu špatně a šířka jedné nohy vyšla skoro o 4 mm více než nohy druhé. A co když se nám povede špatně obkreslit obě nohy? Pak si třeba ani nevšimneme, že jsme měřili špatně a vyjde nám nereálný rozměr, který může do značné míry ovlivnit výběr obuvi.

Na téma měření šířky nohy jsem sepsala ještě jeden článek – velmi doporučuji přečíst! 🙂

Z mojí zkušenosti se toto stává často např. u měření malých dětí, které nespolupracují a my musíme pracovat rychle. Nepřesnosti v měřní vznikají jak při měření šířky nohou tak také délky. A jak uvidíte na fotkách, i mistr tesař se utne, natožpak když s měřením nohou teprve začínáme! Jak se chybám při měření vyhnout si řekneme dále.

Fotky z měření

Obkreslování nohou na parapetu u okna (baví malé děti)
U spolupracujících dětí můžeme obkreslit nohy u zdi nebo volně v prostoru
Už na první pohled jsem si všimla rozdílu v šířce obkreslených nožek
Levá noha - šířka 66 mm
Pravá noha - šířka 63 mm

Výsledek měření

Rozdíl mezi pravou a levou nohou dělal 3 mm do šířky. Proto jsem se rozhodla přeměřit šířku nohy ještě digitálním posuvným měřidlem (šuplerou). 

Pokud tuto pomůcku doma máte a stane se vám to, co mně, vřele doporučuji použít. Při troše zručnosti se s ní dá pracovat poměrně rychle a je tedy celkem  použitelná i u malých dětí.

Vzhledem k ostřejším částem posuvného měřidla musíme dbát zvýšené opatrnosti při práci s měřidlem, případně si pořídit bezpečnější plastovou variantu posuvného měřidla. My máme doma elektronické posuvné měřidlo koupené v Lidlu za 269 Kč, ale poslouží i obyčejná šuplera.

Jak s posuvným měřidlem při měření šířky nohy pracovat si řekneme a ukážeme v následujícím videu:

Každopádně u malých dětí je výhodné měřit nohy ve dvou – jeden se věnuje dítěti, druhý měření 🙂

Srovnání výsledků měření šířky nohy digitálním posuvným měřidlem a obkreslením nohy - potvrdilo se mi, že jsem levou nohu obkreslila špatně, šířka pravé nohy se shoduje s měřením digitálním posuvným měřidlem

Pokud šupleru doma nemáte, doporučuji obkreslení nohou opakovat, případně zkusit změřit šířku nohy bokem u zdi a výsledky porovnat.

Měření šířky nohy bokem u zdi

Praktické rady u měření nohou

  • Je důležité, aby byly nohy při měření zatížené (aby na nich dítě stálo plnou vahou)
  • Při obkreslování prstů doporučuji prsty seshora rukou přidržovat, aby se nekrčily (aby „neutíkaly“ před tužkou)                                    
  • k obkreslování použijeme obyčejnou ostrouhanou tužku. Tužku držíme z vnější strany, po celou dobu obkreslování kontrolujeme sklon tužky – měla by celou dobu směřovat kolmo k zemi. Při špatném sklonu tužky může být výsledné měření až o 5 mm rozdílné od skutečné délky chodidla – a to už udělá jedno číslo boty navíc! 
  • u malých dětí pracujeme rychle – stačí nám obkreslit palec a ukazováček, nejširší místo v oblasti prstových kloubů na palcové a malíkové straně a obkroužit patu.

Pokud s měřením teprve začínáte, určitě je vhodné nohy měřit různými způsoby, aby jste si udělali reálnou představu o rozměrech. 

Naopak pokud už své dítě měříte delší dobu, zhruba víte, jakou šířku nohy vašeho dítěte mají a všimnete si větší odchylky při měření porovnáním s minulým měřením. Noha se sice růstem roztahuje i do šířky, ale v minimálních rozměrech. 

Kontrola vhodně zvolené boty vzhledem k šířce nohy

Pokud mají boty vašeho dítěte vyndávací vnitřní stélku, je možné orientačně podle otisku nohy v botě zkontrolovat, zda mají nohy v botě dostatek prostoru v prstové části. Slovo orientačně je důležité, protože ne vždy kopíruje vnitřní stélka vnitřní prostor v botě! 

V ideálním případě bychom měli vidět otisk podobný na fotce níže – mezi jednotlivými prsty vidíme dostatek prostoru (tzn. bota netlačí špatným tvarem špičky prsty k sobě a noha může přirozeně při odrazu roztáhnout prsty do mírného vějířku). Nemělo by docházet ani k utlačování palce směrem k ostatním prstům. 

Více o měření nohou se dočtete v tomto článku.

Tak měření 3 x ZDAR a napište, jak se vám to povedlo 🙂

BONUS - TABULKA

Stáhněte si zdarma tabulku na zaznamenávání naměřených hodnot nožiček vašich dětí! Do vytištěné verze můžete pravidelně dopisovat naměřené rozměry nohou a mít tak přehled o tom, jak nohy dětem rostou a zda je potřeba pořídit jim nové boty. Tabulka ke stažení pro tisk ZDE.

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Jak jednoduché je změřit nohy špatně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *