Pomůcek na podporu motorického učení a koordinace těla u dětí není nikdy dost. Proto si dnes představíme dárek, který Nola a Meda našly letos pod vánočním stromečkem. A když to na mě neprásknete mým dcerám, prozradím vám, kde takový dárek Ježíšek koupil – v Decathlonu 🙂 (kliknutím se dostanu na produkt).

Co sada obsahuje a k čemu slouží?

Jedná se o jednoduchou sadu pomůcek pro trénink rovnováhy, jejíž součástí jsou 4 trámky, 4 modré podstavce a pěnová zvířátka. Výrobce doporučuje tento výrobek pro děti ve věku 2 – 6 let.

Trámky mají z jedné strany dírky, do kterých se dají zastrkávat pěnová zvířátka. Modré ryby a červený krokodýl drží navíc na trámku také příčně, ale pouze pokud je trámek umístěn dírkami nahoru.

Otočením trámku na druhou stranu získáme nestabilnější plochu, neboť trámky jsou z druhé strany vypouklé. Jejich reliéf je z jedné strany vždy členitý (viz detailní fotky), aby byl povrch více protiskluzový a zároveň slouží také ke stimulaci nohou dětí při chůzi na boso.

Trámky mají na sobě z jedné strany obrázky různých druhů zvířecích stop, které se mohou děti naučit poznávat. A pak si mohou v rámci hry na tato zvířátka hrát 🙂

Tip na hru: "Teď je z tebe medvěd a běž po dráze ulovit modrou rybu"
Tip na hru: "Teď je z tebe ptáček a jdi pozdravit po cestičče kamaráda krokodýla"

Zábava může začít! 🙂

Na krabici výrobku najdeme na obrázcích 4 různé možnosti poskládání jednotlivých dílů.

S holkama nás ale postupně napadaly další a daší možnosti a zjistily jsme, že s trochou fantazie je možné vykouzlit mnoho variant různých obtížností.  Pro inspiraci nahlédněte na následující fotky a na konci také na videoukázku.

Pro mladší děti můžeme položit trámky pro začátek na zem (dají se zaseknout do otvoru zespodu podstavce)
"Čtverec" - takto vypadá dráha s trámky položenými na zemi
Starším dětem umístíme trámky na modré podstavce, čímž úkol ztížíme
Dalším úkolem může být přeskakování trámků zvenku dovnitř a zevnitř ven (mladší děti sounož, starší mohou zkusit přeskakovat po 1 noze - nohy střídáme)
"Kříž" - pro menší děti podložíme trámky pouze jedním podstavcem, případně umístíme trámky na zem
Větším dětem ztížíme úkol podložením trámků dvěma podstavci (zvětší se tím sklon trámků)
"had"
Překračování zvířátek taktéž zvyšuje obtížnost úkolu - udržení rovnováhy na trámku
Dráhu můžeme obohatit gymnastickým kruhem - děti mají úkol po cestě "skočit do rybníka"
Kombinace se senzomotorickou podložkou uprostřed kruhu - hra na ostrov uprostřed moře
Meda provádí klinickou studii o zlepšování rovnovážných schopností našich plyšáků 🙂
Malým dětem a dětem, které mají s přechodem trámků ve vzduchu obtíže, můžeme pro začátek položit více trámků na zem vedle sebe, aby si dítě v bezpečí novou aktivitu vyzkoušelo
Zároveň vznikne zajímavá hrací plocha využitelná i k další hře 🙂
Opět uložení dílů vhodné pro malé děti (začnou chůzí po širších podstavcích, poté mohou vyzkoušet chůzi po užších trámcích)
Starší sourozenci mohou vždy překračovat v tomto úkolu jeden podstavec (musí prodloužit krok)
Hra "na žabáka" - dítě skáče z kamenu na kámen tak, aby nespadlo do vody kolem (vzhledem k věku a dovednosi dítěte volíme přiměřenou vzdálenost podstavců od sebe)
Přidáním trámků na podstavce vznikne nová hra - úkolem je pohybovat se pouze po trámcích, podstavcích a na zemi položených zvířátkách (opět volíme vzdálenost jednotlivých dílů úměrnou věku a dovednostem dítěte)
Hra pro menší děti nebo pro děti, které mají obavy z chůze po jednom trámku - umístíme 2 podstavce s trámky vedle sebe a necháme děti chodit nahoru a dolů každou nohou na jednom trámku
Starším dětem můžeme pro tuto hru umístit pod trámky 2 podstavce (větším sklonem trámku zvýšíme náročnost úkolu)
Hra "nahoru dolů" - dítě má za úkol vyjít po jednom trámku nahoru a po vedlejším sejít dolů. Dva trámky umístíme dírkama nahoru a umístíme do nich zvířátka, která musí děti překračovat, druhé dva umístíme vypouklou stranou nahoru
Starší děti mohou tento úkol pojmout jako hru na honěnou 🙂
Dětská fantazie nezná mezí - z takto postavených trámků může vzniknout třeba pirátská lod', která se plaví po moři!
Podložení trámku dvěma podstavci na sobě mírně ztíží úkol, děti mohou opět překračovat zvířátka
Starší děti mohou tuto vyšší překážku opět přeskakovat
Další možnost uspořádání dílů

Sada balančních pomůcek se může kombinovat s dalšími hračkami či pomůckami, které doma máme. Meda vytáhla např. duhové kamínky, které holky dostaly vloni na Vánoce a sama vymyslela, že kamínky leží na dně rybníka a ona po nich bude šlapat 🙂

Krmení rybiček 🙂
Opičí dráha - můžeme využít balanční podložky, gymnastický kruh nebo překračování dalších objektů (např. dřevěné duhy) - při každěm překročení má dítě za úkol říct barvu duhy
V neposlední řadě děti ocení trámky jako dráhu pro auta či vláčky, vytvořením nakloněné roviny vzniká totiž také závodní dráha pro autíčka 🙂

Další možnost je kombinace s pěnovým puzzle – vytvoříme labyrint, do kterého využijeme prvky ze sady. Může to vypadat třeba takto 🙂 :

Videoukázka

Tipy a doporučení

Vzhledem k mírné klouzavosti materiálu trámků při chůzi v ponožkách doporučuji z bezpečnostních důvodů nechat děti se po opičí dráze pohybovat bosé bez ponožek, případně v neklouzavých bačkůrkách či capáčkách.

Také je vhodné upozornit děti na to, aby neskákaly z trámků dolů, trámky totiž nejsou připevněné k podstavcům na pevno a mohou mít tendenci při dynamickém seskoku sjíždět dolů do strany.

Výrobce v návodu doporučuje pokládat na sebe maximálně 2 podstavce (ne 3 ani 4). Maximální nosnost pro používání sady je uvedena 50 kg.

Slovo závěrem

Na závěr bych ráda shrnula, že se jedná o velmi povedenou pomůcku na trénink rovnováhy a koordinace těla, která hravou formou rozvíjí pohybové dovednosti u dětí nejen předškolního věku. Manipulace s jednotlivými díly sady je snadná i pro nejmenší děti. Hra mimojiné rozvíjí také dětskou představivost a fantazii.

Tato sada jistě najde využití nejen pro domácí účely, ale také v dětských centrech a mateřských školkách či jako pomůcka pro zpestření rehabilitace u malých dětí.

Přeju hodně zábavy! 😀

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
BOSOHRÁTKY – sada pomůcek na trénink rovnováhy z Decathlonu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *