Naše děti mají velké nohy a rostou jim dost rychle (sama nosím obuv velikosti 44, tak snad se holky k tomuto číslu nedopracují… :). A  tak jsem při měření nohy starší dcery zjistila, že je čas opět pořídit větší boty, a sice celoroční. A protože už delší dobu pokukuji po botách značky Beda a novém barefoot modelu značky Jonap, rozhodla jsem se je vyzkoušet. 

Srovnání ohebnosti bot

Příčná i podélná ohebnost bot je víceméně srovnatelná, Beda boty jdou zmáčknout trochu jednodušeji (hodnotím nové nerozchozené boty).

Srovnání váhy obuvi

Jonap - váha jedné boty=143 g
Beda - váha jedné boty= 118 g

Srovnání výšky bot

Srovnání výšky s krabičkou od sirek

Srovnání podrážek a tvaru špičky

Jonap mají mírně zvednutou špičku
Vlevo Beda, vpravo Jonap
Vlevo Jonap, vpravo Live and Luca
Vlevo Jonap, vpravo Beda
Vlevo Livie and Luca (o číslo menší), vpravo Jonap
Vlevo beda, vpravo Filii
Vlevo Leliky, vpravo Jonap

Rozměry bot:

Jonap

Velikost 29 měřidlem Plus 12 naměřím délku 192 mm, vnitřní stélka měří 190 mm a do boty se vejde špejle dlouhá cca 191 mm. Šířka vnitřní stélky je 7,5 cm, reálný prostor v botě je o pár mm větší než stélka samotná (viz dále fotka se špejlí). 

Beda

Velikost 30 má podle měřidla Plus 12 délku vnitřního prostoru boty 190 mm. Na vnitřní stélce naměřím taky 190 mm (na fotce vidíme 195 mm, ale 5 mm je zvednutý okraj stélky). Šířka stélky je 7,3 mm, v botě je ale o pár mm více místa podobně jako u bot značky Jonap.   

195 mm je délka i se zvednutým okrajem, reálná délka je 19 cm
Jonap - šířka stélky 7,5 cm
Beda - šířka stélky 7,3 cm
Vnitřní stélky - vlevo Jonap, vpravo Beda
Obkres nohy na stélce Jonap (pouze orientační srovnání, nemusí odpovídat vnitřním rozměrům v botě)
Obkres nohy na stélce Beda (pouze orientační srovnání, nemusí odpovídat vnitřním rozměrům v botě)

Do obou bot se vejde napříč špejle o pár mm širší než je vnitřní stélka, v botě je tedy v měřeném místě o pár mm více prostoru.

Obkres nohy vložený do boty značky Jonap - nadměrek je zde 12 mm. Při menším nadměrku už by palec neměl pro tento tvar nohy dostatek prostoru.
Jonap se ve špičce oproti Beda více zužuje
Detail srovnání tvaru špičky bot

Jak sedí boty na noze?

Porovnání možnosti utažení kolem kotníku pomocí ruličky od toaletního papíru
Pozor - ruličky od toaletního papíru mívájí různý rozměr

Slovo závěrem

Na závěr malé shrnutí. U bot značky Beda se mi více líbí tvar špičky boty na palcové straně (pro palec má velkorysejší prostor). To byl důvod, proč jsem se nakonec rozhodla nechat dceři právě Beda boty. Musím ale dodat, že tvar špičky taky není pro její nohu úplně ideální, protože nad ostatními prsty má větší nadměrek a všimla jsem si, že proto asi občas zakopává (nadměrek má 1 cm). Kdybych se měla rozhodovat jen podle možnosti dotažení kolem kotníku, vyhrály by u mě boty Jonap. Je to asi i dílem tím, že jsou trochu vyšší ke kotníku než boty Beda, ale na drobný kotník s úzkou patou jdou podle mě dotáhnout lépe.

Raději ještě pro jistotu zdůrazním, že tato recenze je psaná na nohu mé dcery. Vaše dítě může mít typ nohy úplně jiný, tak je potřeba při rozhodování vždy zvážit více faktorů a podle toho se rozhodnout. 

Přeji šťastnou volbu! 🙂

Dodatek

Beda boty se po necelých 2 měsících používání začaly rozlepovat na více místech. Zatím nebylo moc mokro, tak nevím, do jaké míry může těmito rozlepenými místy do bot zatékat… Všimla jsem si, že se toto rozlepení u těchto bot občas stává. Nicméně výrobce každý nový model bot o něco vylepšuje, tak věřím, že i tento nedostatek časem vyladí 🙂

Mgr. Veronika Žáčková
Latest posts by Mgr. Veronika Žáčková (see all)
Recenze – srovnání celoroční obuvi značky Jonap a Beda
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *